Kako smanjiti rizik od trovanja hranom u ljetnim mjesecima

Objavljeno: 11. 7. 2019 u 10:25h

Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić

Tokom ljetnog perioda povećan je broj izleta i sati provedenih na otvorenom sa porodicom i prijateljima, obično uz jela sa roštilja. Topli vremenski uslovi, takođe, predstavljaju rizik brzog kvarenja hrane koja onda može ugroziti naše zdravlje.

„Kako se hrana zagrijava tokom ljetnih temperatura, mikroorganizmi se brže razmnožavaju”, istakli su stručnjaci iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).

Da bi smanjili rizik od bolesti koje se prenose hranom neophodno je sigurno rukovati sa hranom i preventivno djelovati, ali postoje jednostavne smjernice za sigurnost hrane od same pripreme, transporta i posluživanja hrane.

Pakujte i transportujte hranu na siguran način

“Hranu koju nosite na izlet držite na sigurnom (na hladnom) za što vam mogu poslužiti mobilni frižideri. Stavite hladnu hranu u frižider s ledom ili zamrznutim gelom. Frižider treba da bude čist, hrana zapakovana i na temperaturi na 4-8° C ili niže kako bi se spriječio rast mikroorganizama”, naglasio je Benjamin Čaušević, magistar prehrambenih tehnologija i menadžer za kvalitet INZ-a.

Meso, piletina i morski plodovi mogu se pakovati i dok su još zamrznuti, kako bi duže ostali hladniji. Ako ste u mogućnosti razdvojite pića u jedan frižider, a kvarljivu hranu u drugi. Na taj način, dok se frižider sa pićem više puta otvara i ponovno zatvara, kvarljiva hrana neće biti izložena toplim vanjskim temperaturama zraka.

Držite frižidere zatvorenima – jednom kada ste na mjestu za izlet, ograničite broj otvaranja frižidera koliko god možete, što pomaže da temperatura bude duža.

“Kako bi spriječili unakrsnu kontaminaciju potrebno je da je sirovo meso, piletina i plodovi sigurno umotano ili u posudama s poklopcem. Hranu koju ćete termički obrađivati trebate odvojiti od hrane koju planirate jesti svježu, kao što su voće i povrće. Očistite svoje proizvode. Svježe voće i povrće isperite pod mlazom tekuće vode prije nego što ih zapakujete u frižider – uključujući i one s korom koje se ne jedu. Voće i povrće osušite papirnatim ubrusom”, pojasnili su u Institutu.

Savjeti za sigurno pečenje na žaru

Roštiljanje i izlet često idu “ruku pod ruku”, te kao kod kuhanja u zatvorenom prostoru, postoje važne smjernice koje treba pratiti kako biste osigurali da hrana na žaru dođe do stola zdrava i sigurna.

Marinirajte sigurno. Hranu držite u frižideru – nikad na kuhinjskom pultu ili na otvorenom. Osim toga, ako planirate koristiti dio marinade kao umak na termički obrađenu hranu dio odvojite prije dodavanja sirovog mesa, piletine ili morskih plodova. Jednom korištena marinada se više ne upotrebljava.

Gotovu hranu držite na toplom. Hranu sa roštilja trebate držati toplom dok je ne poslužite, tako da je premjestite na stranu police za roštilj, odmah dalje od žara.

Jednom korišten pribor poput daske rezanje, noževa, vilica, posuda i slično prije nove upotrebe obavezno oprati.

Posluživanje hrane za izlet

“Držite hranu koja se termički ne obrađuje hladnom i termički obrađenu hranu toplom. Održavanje hrane na odgovarajućim temperaturama – unutrašnjim i vanjskim – je presudno u sprečavanju rasta bakterija koje se prenose hranom. Ključ je da nikada ne dopustite da gotova hrana ostane u „opasnoj zoni“ – između 5°C i 60°C – više od dva sata ili jedan sat ako su vanjske temperature iznad 30°C, jer su to temperature na kojima se bakterije u hrani mogu brzo razmnožavati i dovesti do bolesti koje se prenose hranom”, istakao je Čaušević.

Hladna jela poput sezonske svježe salate treba čuvati u frižideru na 4°C ili niže do vremena za posluživanje. Jednom kad salatu poslužite, ne bi smjela biti na otvorenom duže od dva sata ili jedan sat ako je vanjska temperatura iznad 30°C.

Termički obrađena jela

Topla hrana mora do posluživanja, biti na temperaturi iznad 60 °C. Tu hranu treba posebno umotati i staviti u posudu da se spriječi uticaj vanjske sredine.

Za sigurno rukovanje hranom primjenite i pravila četiri „O“

Operi:

Često perite ruke i površine. Operite daske za rezanje, posuđe, pribor i pultove toplom vodom nakon pripreme svake pojedine namirnice. Svježe voće i povrće isperite tekućom vodom iz slavine, uključujući i one s korom i korom koje se ne jedu. Kod konzervirane robe, ne zaboravite očistiti poklopce prije otvaranja.

Odvoji:

Odvojite sirovo meso od drugih namirnica. Koristite jednu dasku za rezanje za svježe proizvode i zasebnu drugu dasku za sirovo meso, piletinu i morske plodove.

Obradi:

Kuhajte na odgovarajućoj temperaturi, jer su boja i tekstura nepouzdani pokazatelji sigurnosti. Sve namirnice moraju biti pripremljene na sigurnu minimalnu unutarnju temperaturu kako bi se uništile štetne bakterije, budući da na roštilj nećete nositi termometar, poslužite se satom, pa pratite period pripremnja hrane koju pripremate.

Ohladi:

Hranu odmah stavite u frižider. Velike količine ostataka podijelite u plitke posude za brže hlađenje u frižideru.

Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/kako-smanjiti-rizik-od-trovanja-hranom-u-ljetnim-mjesecima/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])