Kako da spriječite praznično prejedanje i šta ako se to ipak dogodi?

Objavljeno: 28. 4. 2019 u 10:16h

Ukoliko ste od onih koji tokom prazničnih dana “nemaju mjeru”, a posle toga ih danima bole stomak i glava, poslušajte savjete koji će vam pomoći da zaista uživate u prazničnim danima, bez naknadnih tegoba.

Napravite spisak prije kupovine

Kako su prodavnice prepune primamljivih namirnica, najbolje je da se pridržavate unaprijed pripremljene liste i u korpu stavljate samo ono što vam je zaista i neophodno.

Jedite polako

Pažljivo žvaćite svaki zalogaj i sačekajte da se hrana slegne, prije nego riješite da nastavite. Budite svjesni hrane koja je oko vas i onoga što vas nagoni na jelo. Bilo da je u pitanju kutija čokolade, švedski sto ili sarme i pečenje na slavi, razmislite prije nego što drugi put napunite tanjir.

Kombinujte namirnice

Preporuka je da nakon ručka odmorite makar sat vremena, pa tek onda da pređete na dezert. Pritom, nemojte probati sve slatkiše, već se opredijelite za jedan.

Klasičan jelovnik učinite zdravijim. Na primjer, umjesto proje sa sirom i suhomesnatim proizvodima, za predjelo napravite samo proju i vitaminsku salatu.

Umjesto raznih soseva i teških “salata” i rolata, neka se na vašoj trpezi nađe što više svježeg povrća. U sarmu ne stavljajte suvo meso nego pred kraj kuvanja dodajte malo ulja sa alevom paprikom ili drugim biljnim začinima. Jedite meso, ali bez kožice, na primjer.

Odlučite se za jedno alkoholno piće – ili aperitiv ili čaša alkohola uz obrok, ne jedno i drugo.

Fizička aktivnost

Smislite porodičnu zanimaciju koja će uključiti zajedničku fizičku aktivnost. U isto vrijeme možete da se zabavite, ali i potrošite pojedene kalorije. Takođe, napravite kratku šetnju prije ručka ili ustanite pola sata ranije i trčite. Koristite stepenice umjesto lifta.

Ublažite nadimanje i sprečite mučninu

Gorki sastojci pospešuju varenje. Zato poslije jela žvaćite nekoliko zrna komorača, anisa ili kima. Dobre su i kapi od maslačka i kleke. Takođe, važno je da umirite stomak i podstaknete njegov rad kako bi hrana brzo otišla u crijeva. U tome će pomoći kašičica matičnjaka na kocki šećera ili kapi koktela od gorkih biljaka, kima, kamilice, nane i matičnjaka.

Sjedite uvijek pravo da vam se želudac ne bi zavezao. Pomoći će i tablete sa sastojcima koji neutrališu kiselinu, a najbolji su magnezijum i aluminijum u kombinaciji.

Izliječite mamurluk

Ako ipak volite dosta da popijete, gledajte da se dobro naspavate i da unosite dosta tečnosti, svježe cijeđene voćne sokove i vitamin C. Efikasno je i naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom.

Ako se ipak prejedete…

Poslije prejedanja izbjegavajte alkohol, masnu i začinjenu hranu, gazirana pića, kao i hranu sa puno šećera. Unosite dovoljno cinka, nekoliko badema, ćuretinu i suve kajsije. Takođe, u smanjenju nadutosti mogu da vam pomognu probiotski jogurt, čorbe od povrća, kompot, bareno povrće i salate. Za bolje varenje preporučuje se da popijete espreso kafu ili čaj od nane ili matičnjaka.

Izvor: B92

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/kako-da-sprijecite-praznicno-prejedanje-i-sta-ako-se-to-ipak-dogodi/||claudebot