Problemi sa vodom u Banjaluci: Ne mogu “vikendaši” biti izgovor za restrikcije i vanredno stanje

Objavljeno: 24. 6. 2026 u 10:45h

Voda kao najosnovnija potreba opet je problem za hiljade Banjalučana. Vanredna situacija i restrikcije vode u više potkozarskih naselja Banjaluke. Iz Gradske uprave navode da je samo tokom jedne noći sa rezervoara Tunjice potrošena količina vode dovoljna za sedam dana i da su uzrok neracionalna potrošnja i nedovoljni kapaciteti sistema. Ogorčeni mještani poručuju da problemi sa vodosnabdijevanjem traje godinama, a ne rješavaju se i da je to prosto sramotno u 21. vijeku.

Miroslav Ševo, zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Banjaluka ističe da postoje tri problema u ovoj situaciji, koji su doveli do restrikcije vode.

– Imali smo radove na cjevovodu u petak i u rezervaru imamo akumulaciju do petka, taj dan je sve bilo kako treba. U subotu ništa nije ukazivalo za vanrednom situacijom. U nedjelju smo od Vodovoda dobili informaciju da je rezervoar Tunjice na minimumu i vanredna situacija je proglašena – istakao je Ševo.

Dodao je da je pored redovnog prekida, došlo do pražnjenja rezervoara, ali da se desio i kvar, zbog kojeg su Priječani i Trn ostali bez vode, jer je glavna vodovodna cijev pukla.

– Uzrok problema je prekomjerna potrošnja i kvar koji se desio. Oni ljudi koji narušavaju sistem, su oni koji su vikendom na ruralno području. Zbog nekoliko neodggovornih pojedinaca ispašta 15-20 hiljada ljudi – navodi Ševo.

Predstavnik Mjesne zajednice “Priječani” David Ponorac istakao je da ova mjesna zajednica ispašta u svakom godišnjem dobu, a ne samo ljeti.

– Zbog zastarjele vodovodne mreže, imali smo i ranije pucanje cijevi. Vodovodna mreža je izgrađena 60-ih godina prošlog vijeka. Svi Banjalučani ispaštaju zbog nekolicine neogovornih pojedinaca, ali ne mogu samo oni da budu odgovorni – ističe Ponorac za RTRS.

Navodi da elementi za proglašenje vanredne situacije moraju biti samo prirodne nepogode, a ne vodosnabdijevanje.

– Građani plaćaju vodu, da li je moguće da je svake godine toliko prekomjerna potrošnja vode da se moraju uvoditi restrikcije. O kavkvom mi sistemu govorimo, ako nekoliko “vikendaša” mogu dovesti grad i Vodovod do proglašenja vanrednog stanja – upitao je Ponorac.

Ističe da je obaveza Gradske uprave i “Vodovoda” Banjaluka da obezbijede nesmetan protok vode, da su svi projekti u Banjaluci od značaja, ali da se prioriteti, poput vodosnabdijevanja moraju staviti na prvo mjesto.

Izvor: Bl portal

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/problemi-sa-vodom-u-banjaluci-ne-mogu-vikendasi-biti-izgovor-za-restrikcije-i-vanredno-stanje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)