Objavljeno: 26. 6. 2026 u 08:45h
Građani mjesnih zajednica koje su pogođene nestašicom vode ogorčeni su zbog višednevnih restrikcija i, kako navode, potpunog izostanka odgovora nadležnih institucija.
Ističu da niko ne zna šta je stvarni uzrok problema i pitaju se da li je riječ o političkoj igri, s obzirom na to da prošle godine nisu imali ovakve poteškoće.
“Na samom početku problema organizovan je protest u Dragočaju, a nezadovoljstvo među mještanima svakim danom raste. Za sada su građani mirni, ali upozoravaju da će, ukoliko se hitno ne pronađe rješenje, biti primorani da organizuju masovnije proteste”, rekao je Zoran Knežić, zamjenik predsjednika Savjeta MZ Potkozarje.
Kako dodaje, posebno težak položaj imaju poljoprivrednici i stočari.
“Mnogi od njih imaju velike farme i desetine grla stoke, dok su jedini alternativni izvori vode mali potoci za koje strahuju da bi uskoro mogli presušiti”, rekao je on.
Kako navodi, ljudi više ne znaju kako da obezbijede osnovne uslove za život i opstanak svojih domaćinstava.
“Jednom vlasniku farme niko od nadležnih se nije obratio niti odgovorio na njegove pozive. Predstavnici Gradske uprave obilaze pojedina naselja, poput Prijakovaca, Dragočaja, Potkozarja i Piskavice, ali isključivo domaćinstva i građane koji ih politički podržavaju, dok se ostali osjećaju potpuno zanemareno”, objasnio je on za “Nezavisne”.
Dodatno ogorčenje, kako kaže, izazvale su pojedine situacije na terenu.
“Jednoj ženi koja ima oko 70 grla stoke poslata je inspekcija zato što je cisternom dovozila vodu iz bunara, dok je jednom domaćinstvu u Dragočaju pomoć dostavljena u kanisterima od pet litara”, kazao je on.
Građani upozoravaju i da se raspored restrikcija ne poštuje.
“Mještani viših predjela ostaju bez vode već oko 14 časova, dok drugi vodu gube oko 16 časova, upravo u vrijeme kada se vraćaju s posla. Zbog toga, nisu u mogućnosti da obavljaju ni osnovne životne potrebe”, rekao je Knežić.
Ukoliko nadležni hitno ne preduzmu konkretne mjere i ne obezbijede redovno vodosnabdijevanje, građani poručuju da će tokom vikenda organizovati odlučnije proteste kako bi skrenuli pažnju na problem sa kojim se svakodnevno suočavaju.
Svoju ogorčenost trenutnom situacijom bez vode ne kriju ni mještani Dragočaja.
“Voda u našem domaćinstvu nestala je u ponedjeljak (22. juna), oko 18 časova, bez ikakve prethodne najave. Nismo dobili nikakvo obavještenje da će doći do prekida vodosnabdijevanja kako bismo mogli na vrijeme pripremiti zalihe vode za osnovne životne potrebe. Od tog trenutka pa do danas u kući nije bilo ni kapi vode. Jedino je juče (24. juna), između 16 i 17 časova, nakratko potekla voda na spoljašnjoj česmi, svega tridesetak minuta, i to toliko slabim pritiskom da smo uspjeli napuniti tek nekoliko kanti. U unutrašnjosti kuće voda nije došla nijednom od ponedjeljka”, rekla je mještanka Dragočaja.
Kako dodaje, živi u najvišem dijelu naselja, na putu prema Gerijatrijskom centru, i pretpostavlja da zbog nedovoljnog pritiska voda uopšte ne može da stigne do domaćinstava.
“Nakon izjave nadležnih da bi ovakvo stanje moglo potrajati još dva mjeseca, teško je vjerovati da bilo ko može izdržati bez osnovnog uslova za život. Zbog toga apelujemo na nadležne institucije da hitno pronađu rješenje i obezbijede redovno vodosnabdijevanje, na bilo koji način”, rekla je ona.
Iako se navodi da bez vode ostaje svega dva odsto stanovništva, kako dalje navodi, žele podsjetiti da upravo ti građani ovaj problem trpe godinama unazad.
“I ove godine ostali smo bez vode bez ikakve najave, a očigledno nije bilo ni adekvatnih priprema niti plana za obezbjeđivanje stabilnog snabdijevanja prije početka ljetnih vrućina. Građani ne traže privilegije, već osnovno pravo, da u svojim domovima imaju pristup vodi, koja je neophodna za normalan i dostojanstven život”, zaključila je ona.
Gradonačelnik Draško Stanivuković posjetio je nekoliko porodičnih domaćinstava u Prijakovcima, Dragočaju i Ramićima, u kojima su, usljed visokih temperatura, evidentirani problemi sa vodosnabdijevanjem.
“Zaista sam zahvalan na velikom razumijevanju koje naši sugrađani pokazuju dok traju radovi na izgradnji vodovodnog sistema Tunjice 1 i 2. Svjestan sam da su strpljenje i povjerenje građana naša najveća obaveza. Zato im danas mogu poručiti da ćemo već početkom avgusta završiti ovaj važan projekat vrijedan 10 miliona KM i da nestašica vode u ovom dijelu našeg grada uskoro više neće biti tema”, poručio je on.
Istakao je da mu je posebno zadovoljstvo što je tokom posjete razgovarao sa vrijednim domaćinima koji žive od svog rada i bave se poljoprivredom.
“Čuli smo njihove potrebe i razgovarali o konkretnim mjerama kojima možemo dodatno podržati njihova porodična gazdinstva. Hvala svima na podršci, razumijevanju i strpljenju. Vaše povjerenje nam daje snagu da radimo još više i još odlučnije”, zaključio je Stanivuković.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.