Banjaluka: Za učenike neće biti zime

Objavljeno: 29. 9. 2015 u 13:24h

Područne škole koje imaju individualno grijanje privode kraju nabavku ogreva za predstojeću zimsku sezonu, tako da će đaci na vrijeme imati tople učionice. Za ove namjene Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske izdvojilo je oko 815.000 KM.

Prema riječima direktora Osnovne škole “Petar Kočić” u Kolima Dubravke Bosančić, za nabavku drva i uglja za tri škole na Manjači, koja se privodi kraju, biće utrošeno oko 30.000 maraka.

“S obzirom na to da se radi o Manjači, gdje su temperature uvijek niže nego u gradu, nabavku ogreva smo počeli još početkom septembra. Pored toga, ostalo nam je drva od prošle godine, tako da u slučaju zahlađenja imamo čime da zagrijemo učionice”, rekla je Bosančićeva.

Direktor OŠ “Mladen Stojanović” u Bronzanom Majdanu Nenad Mihajlović ističe da je tender za nabavku uglja zatvoren te da će ovaj energent stići do 15. oktobra.

“U slučaju da zahladi prije početka zimske sezone, dobavljač će nam dostaviti ugalj. Razlog zbog kojeg ugalj još nije dostavljen je to što se suši, mrvi i propada. Za grijnu sezonu potrebno nam je oko 100 tona uglja”, rekao je Mihajlović.

Dodao je da pored centralne škole, koja kao energent koristi ugalj, imaju još tri područne škole koje se griju na drva. Za njih je u sezoni potrebno oko 30 metara kubnih drva.

U OŠ “Milutin Bojić” u Potkozarju ističu da je u toku zamjena peći u ovoj centralnoj školi, te da još nije nabavljen ogrev.

“U područnim školama u Mišinom Hanu i Verićima ogrev za prvo polugodište je nabavljen”, rekla je direktor ove škole Božana Kunjadić i dodala da je za ova tri objekta u toku grijne sezone za nabavku ogreva potrebno oko 30.000 maraka.

U Ministarstvu prosvjete i kulture RS ističu da je, kad je u pitanju nabavka drva, uglja i drugih energenata pomoću kojih se griju, za škole koje su bliže centru grada izdvojeno 450.000 maraka, a za područne 364.600 KM.

“Od 26 škola, njih osam je priključeno na gradsku toplanu, a ostatak ima sopstveno centralno grijanje, izuzev 22 područne škole koje se griju pomoću peći na čvrsto gorivo”, naglasili su u ministarstvu.

Vlada RS

Vlada Republike Srpske odobrila je 380.000 maraka za sanacione radove u osnovnim školama širom RS. Iz Razvojnog programa u periodu od 2007. do 2014. godine u institucije osnovnog obrazovanja uloženo je 38,2 miliona KM, a u institucije srednjeg obrazovanja 8,4 miliona KM. U osnovne škole na području Banjaluke iz Razvojnog programa RS uloženo je oko dva miliona KM.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-za-ucenike-nece-biti-zime/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)