Grad pooštrava pravila: Evo šta se mijenja za vlasnike pasa

Objavljeno: 28. 6. 2026 u 09:10h

Preporuke revizije koja se bavi zajedničkom komunalnom potrošnjom, zaštitom životne sredine i pitanjem kućnih ljubimaca na javnim zelenim površinama, jedan su od osnova za izmjene Odluke o komunalnom redu u dijelu koji se odnosi na kućne ljubimce.

Poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za komunalne poslove Suzana Jović.

U toku izrada studije Glavne službe za reviziju

Kazala je da je u toku izrada studije Glavne službe za reviziju učinka za pitanja zajedničke komunalne potrošnje, zaštite životne sredine i kućnih ljubimaca na javnim zelenim površinama, te da je od strane revizije posebna pažnja bila posvećena pitanju boravka pasa na javnim zelenim površinama, s obzirom na potencijalne rizike koje za zdravlje ljudi mogu predstavljati paraziti prisutni u psećem izmetu i urinu.

-Revizija je kroz svoja pitanja ukazala na potrebu da se dodatno sagleda način korišćenja javnih zelenih površina, posebno parkova i dječjih igrališta, imajući u vidu da pojedini paraziti mogu predstavljati rizik po zdravlje ljudi ukoliko dospiju u organizam. Upravo zbog toga razmatrane su mjere koje bi dodatno unaprijedile komunalni red u ovoj oblasti – rekla je Jović.

Sama signalizacija nije dovoljna

Podsjetila je da je Grad, postupajući u skladu sa preporukama – već postavio table kojima je zabranjeno uvođenje pasa u parkove i na dječja igrališta.

-Međutim, praksa je pokazala da sama signalizacija nije dovoljna. Zato se kroz izmjene Odluke o komunalnom redu predlažu dodatna rješenja koja će omogućiti efikasniju primjenu propisa, uz aktivniju ulogu nadzornih organa i pojačane kontrole na terenu – naglasila je Jović.

Cilj

Kako je dodala, cilj nije ograničavanje odgovornih vlasnika kućnih ljubimaca, već uspostavljanje ravnoteže između njihovih potreba i zaštite javnog interesa.

-Grad je istovremeno radio i na otvaranju parkova za pse, gdje ljubimci imaju obezbijeđen prostor za slobodno kretanje, igru i boravak. Time nastojimo ponuditi adekvatnu alternativu i omogućiti da se javne površine koriste na način koji je bezbjedan za sve građane – kazala je Jović.

Osvrnula se i na obavezu vlasnika da održavaju javne površine čistim.

-Redovno uklanjanje psećeg izmeta svakako bi predstavljalo jednu od najboljih mjera, ali je u praksi veoma teško obezbijediti da se svi vlasnici ponašaju odgovorno. Zbog toga su potrebni jasni propisi, kontinuirana edukacija, ali i efikasan nadzor na terenu – zaključila je Jović.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/grad-poostrava-pravila-evo-sta-se-mijenja-za-vlasnike-pasa/||Mozilla/5.0 (compatible; proximic; +https://www.comscore.com/Web-Crawler)