Objavljeno: 26. 3. 2013 u 09:45h
Porodična kuća vlasništvo hrvatskog povratnika Ivana Šokćevića iz Donje Tramošnice kod Pelagićeva u potpunosti je izgorjela u požaru koji je izbio u nedjelje, 40 minuta poslije ponoći čime je prema riječima vlasnika pričinjena šteta od oko 260.000 maraka.

U požaru, koji su oko 2.40 časova ugasili mještani, nije bilo povrijeđenih lica, dok je u potpunosti izgorjela krovna konstrukcija, prateća instalacija i inventar u kući. U vrijeme izbijanja požara u kući su bili vlasnik, njegova supruga i dvoje djece. Kako saznajemo svi su spavali. Požar je prvo probudio suprugu, koja je odmah nakon što je vidjela šta se događa probudila Šokčevića i djecu, pa su na sreću uspjeli na vrijeme da se spasu dok se vatrena stihija brzo širila.
Uviđajem, koji su obavili policijski službenici u Pelagićevu utvrđeno je da je najvjerovatniji uzrok požara neodgovarajuće urađeni kamin i krovna konstrukcija, prilikom čega je vatra buknula u međuprostoru rigipsa plafona, kamina i krovne konstrukcije.
– Takođe se ne isključuje ni mogućnost da je požar izbio na elektroinstalacijama. Izuzeti su tragovi sa lica mjesta koji će biti proslijeđeni na vještačenje. Poslije toga će biti poznat tačan uzrok požara – saopštila je dobojska policija.
Poslije izbijanjs požara odmah su pozvani i vatrogasci u Pelagićevu, koji su rekli da ne mogu da dođu, jer im je jedino vozilo koje imaju neispravno. Pomoć je zatražena i od Vatrogasne jedinice iz Šamca, koji su tvrdili da ne mogu doći, jer, navodno, to nije njihova teritorija. Podsjećamo, da je prije dvije godine između opština Šamac, Pelagićevo i Donji Žabar potpisan ugovor o angažovanju Dobrovoljne profesionalne vatrogasne jedinice Šamac. Prema tom ugovoru opštine Donji Žabar i Pelagićevo finansiraju vatrogasnu jedinicu Šamac sa 75 odsto sredstava koje dobiju od Vatrogasnog saveza RS, a za uzvrat šamačka jedinica treba da obavlja poslove u tim opštinama.
U pomoć u gašenju požara takođe su pozvani i vatrogasci iz Gradačca, iz Federacije BiH, koji su takođe rekli da taj dio teritorije nije u njihovoj nadležnosti.
Ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš zatražio je da se sprovede detaljna istraga o odgovornosti lokalnih vlasti za nepružanje pomoći u pomenutom požaru. Čordaš je izrazio razočarenje nebrigom lokalnih vlasti, kao i vatrogasnim službama iz Šamca i Gradačca, koje su se oglušile o poziv i nisu obezbijedile hitnu intervenciju. On je najavio materijalnu pomoć za obnovu kuće koju su Šokčevići već jednom obnavljali vlastitim sredstvima, te dodao da će Vlada Srpske i resorno ministarstvo naći način da pomognu porodici Šokčević.
Mještani i hrvatski povratnici ogorčeni su zbog nemara nadležnih institucija, zbog čega traže da se ispita cijeli slučaj i da se kazne lica koja su neodgovorno postupala.
Poslije izbijanja požara odmah je obaviještena policija u Pelagićevu. Međutim, iako su bili dužni da se pojave na licu mjesta odmah po pozivu, policijska patrola stigla je tek u sedam časova. Policijski inspektori, koji su obavili uviđaj stigli su deset časova poslije prijave.
– Nadležni inspektori CJB Doboj provjeravaju način postupanja policijskih službenika po navedenoj prijavi. Poslije toga odlučiće o eventualnoj odgovornosti policijskih službenika – rekla je portparol Centra Ljerka Stanimirović.
Izvor: Glas/Dijana Dujić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.