Objavljeno: 6. 11. 2018 u 19:16h
Britanska kompanija Adriatic Metals tvrdi da je kod Vareša pronašla do sada najveće dokaze o velikim količinama plemenitih metala skrivenim ispod površine tla.
Naime, kako prenosi australijski list The West Australian, posljednje informacije govore da se na presjeku dugačkom 24 metra načinjenom na dubini od 226 metara metara nalazi 8,6 grama zlata po toni zemlje, 332 grama srebra po toni zemlje.
Na drugom presjeku dugačkom 42 metra, sa dubine od 222 metra, pronađeno je 5,7 grama zlata po toni zemlje, 245 grama srebra po toni zemlje, a u tlu su pronađeni cink (14,1 posto), olovo (8,4 posto), bakar (1,4 posto) i barit (34 posto) koji je osnovni sastojak u rudarenju barija, a koristi se i za proizvodnju boje i papira.
Ovi pronalasci dolaze sa lokaliteta poznatog kao Rupice. Kako piše ugledni australijski list, riječ je o do sada najboljim rezultatima ispitivanja prospekta lokaliteta kada su u pitanju plemeniti metali i druga vrijedna ruda, prenosi Klix.
Stručnjaci smatraju da su procenti i količine “dramatične”, u smislu da postaje zbunjujuće koji bi element mogao biti prioritet jer je “ponuda” izuzetna.
“Opet je potvrđeno veliko prisustvo očekivanih elemenata, ali i onih koji su, prema istorijskim zapisima, rjetko bili vađeni iz ovog područja”, rekao je Geraint Harris, jedan od čelnih ljudi Adriatic Metala.
Izvor: Klix
1 komentar
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Ja bih sebi ‘dramaticno’ iskopao zlato pa bih onda sebi iskopao ‘dramaticno’ srebra cisto onako jer nemam sta da ‘dramaticno’ pametnije radim. Ja, a stas drugo u ova ‘dramaticna’ vremena. Da hoce kisa pasti da ga procisti tako da ga mi domaci ‘dramaticno’ pokupimo ko pecurke. Nije zlato malina, nije. E kakav smo mi ‘dramatican’ narod i nece nista da nam padne sa neba vec nam dolaze iz inostranstva kopati sa masinama sto su nasi izmislili, apsolutno dramaticno.
Prikaži/sakrij komentare