180 miliona KM za agrarni budžet

Objavljeno: 4. 4. 2024 u 17:06h

Vlada Republike Srpske usvojila je danas informaciju o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa 2023/24 godine u poljoprivredi u kojoj se navodi da su donesene mjere podrške proljećnoj sjetvi kroz obezbijeđenih 180 miliona KM.

U informaciji se navodi da je s ciljem podsticanja tekuće proizvodnje resorno ministarstvo donijelo mjere podrške proljećnoj sjetvi tako što je obezbijeđeno 180 miliona KM za finansiranje tekuće proizvodnje i kapitalnih investicija u poljoprivredi, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Obezbijeđena je premija za sjetvu pšenice u ukupnom iznosu od 500 KM po hektaru za šta je obezbijeđeno 12,5 miliona KM, kao i regres za dizel-gorivo za proljetne i jesenje radove u 2024. godini u količini od 100 litara, odnosno 80 KM po hektaru obradive površine u ukupnom iznosu od 12 miliona KM.

Osim toga, poljoprivrednici imaju pravo na regresiranje svih sjemena domaćih proizvođača u iznosu od 50 odsto od maloprodajne cijene s ciljem omasovljenja sjetve kroz veću dostupnost jeftinijeg sjemena domaćih proizvođača.

Obezbijeđena su i dodatna sredstva za podršku sjetvi industrijskih kultura /merkantilne soje, suncokreta i uljane repice/ u iznosu od 400 KM po hektaru, kao i dodatna sredstva za zasnivanje organske proizvodnje u iznosu 600 KM po hektaru i 500 KM po uslovnom grlu.

Realizaciju je dužno da prati Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i da preduzima mjere iz svoje nadležnosti i kontinuirano informiše Vladu o završetku zasnivanja nove poljoprivredne proizvodnje, sa prikazom efekata preduzetih mjera.

Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila informaciju o aktivnostima u oblasti saradnje Republike Srpske sa dijasporom za prošlu godinu.

Informacija je podijeljena u nekoliko segmenata, tako da predstavlja aktivnosti Ministarstva kao nadležne institucije za oblast saradnje sa dijasporom.

To uključuje aktivnosti na sprovođenju mjera predviđenih akcionim planom, kao što su informisanje dijaspore, vođenje Registra dijaspore i saradnja sa drugim nadležnim institucijama u ovoj oblasti.

Takođe, predstavljene su i aktivnosti predstavništava Republike Srpske u inostranstvu, koja su u direktnom i svakodnevnom kontaktu sa našim iseljenicima, navodi se u saopštenju.

Pored toga, uvrštene su aktivnosti na jačanju saradnje sa nadležnim institucijama Srbije koje se bave ovim pitanjima, sa ciljem unapređenja odnosa i jačanja veza sa dijasporom.

Ove aktivnosti se zasnivaju na Memorandumu o saradnji koji predviđa različite aktivnosti Republike Srpske i Srbije.

Kao poseban segment izdvojene su aktivnosti udruženja dijaspore u inostranstvu.

Ministarstvo pruža podršku ovakvim aktivnostima, kao i povezivanju udruženja, jer tako na najefikasniji način možemo da održimo kontakt sa našim iseljenicima, kao i da radimo na povezivanju sa institucijama Republike Srpske.

Izvor: ATV

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/180-miliona-km-za-agrarni-budzet/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)