Učenici mimo propisa primani u đački dom u Banjaluci

Objavljeno: 9. 9. 2015 u 17:25h

Gradski odbor SDS-a Banjaluka došao je u posjed dokumentacije iz koje je, kako tvrde, vidljivo da je u JU Srednjoškolski dom Banjaluka mimo regularne procedure primljen veliki broj učenika koji ne ispunjavaju uslove za smještaj i ishranu u ovoj ustanovi.

Iz ove stranke saopšteno je da je grupa roditelja učenika koji nisu ostvarili pravo na smještaj u ovoj instituciji dostavila spisak od 240 učenika koji su po konačnoj rang-listi primljeni u taj dom. Nakon toga, tvrde roditelji đaka, Upravni odbor JU Srednjoškolski dom Banjaluka u saradnji s Ministarstvom prosvjete i kulture proširuje spisak za još 70 mjesta. Potom direktor ovog doma Branislav Vidić, kažu roditelji, samovoljno izbacuje sa spiska 28 učenika koji su ostvarili pravo na prijem u dom.

Povodom ovog slučaja, Ministarstvo prosvjete i kulture RS saopštilo je da su prijem i smještaj učenika u Srednjoškolski dom isključivo u nadležnosti direktora i Upravnog odbora doma, te da će navedene informacije proslijediti Prosvjetnoj inspekciji na nadležno postupanje.

“Zakonom o učeničkom standardu propisano je da se prijem učenika u dom vrši na osnovu javnog konkursa, koji raspisuje upravni odbor doma. Redoslijed učenika za prijem utvrđuje se na rang-listi na osnovu uspjeha učenika u prethodnom školovanju, socijalnog statusa porodice učenika i udaljenosti mjesta prebivališta od mjesta školovanja”, pojašnjeno je iz resornog ministarstva.

S druge stane, Vidić kaže da se potreba za proširenjem liste odnosila na djecu poginulih boraca i učenike koji pored toga ispunjavaju uslove za prijem. Dodaje da će tužiti SDS.

“Spreman sam kompletnu dokumentaciju staviti na uvid i dokazati da nije bilo greške. Riječ je o ličnom revanšizmu i pokušaju diskreditacije, uoči reizbora direktora ustanove,  jer je izvor informacija vaspitač Ranko Gajić iz SDS-a, kojeg sam svojevremeno kao direktora prijavio za pokušaj silovanja 17-godišnje djevojčice u domu”, tvrdi Vidić.

Sumnje da je Gajić (54) pokušao da siluje 17-godišnju stanarku doma, podsjetimo, pravosuđe je odbacilo i pustilo ga na slobodu.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/ucenici-mimo-propisa-primani-u-dacki-dom-u-banjaluci/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)