Objavljeno: 9. 9. 2015 u 14:01h
Problem sa naplatom poreza od banjalučkih taksi prevoznika aktuelan je već više od decenije, a kako stvari stoje, nema izgleda ni da će uskoro biti riješen!
Naime, banjalučki taksisti su početkom ove godine, državi dugovali oko dva miliona maraka, ali uprkos tome i dalje nesmetano obavljaju djelatnost, dobijaju dozvole za rad, a blokirani računi im ne predstavljaju problem.
Iako se radi o pravnim licima, omogućeno im je da nesmetano rade gotovinom, iako bi svaka investicija trebalo da ide preko računa. Tako pojedini od prevoznika, uprkos dugu prema Poreskoj upravi od dvadesetak i više hiljada maraka, mogu nesmetano da registruju vozila, Gradska uprava im daje naljepnice za taksi prevoz koje obnavljaju svake godine, a u čitavoj priči “kratkih rukava” ostaju oni koji redovno izmiruju obaveze, te građani iz čijih džepova se na ovaj način odlivaju, kako se vidi na spisku dužnika, iznosi koji bi na području Banjaluke mogli da zakrpe mnoge rupe u snabdijevanju vodom ili infrastrukturi.
Redakciji Pressa obratila se i grupa taksi prevoznika koji, kako kažu, iz godine u godinu redovno izmiruju svoje obaveze prema državi i u nepovoljnom su položaju u odnosu na većinu koja, iz nekog razloga, ne mora da plaća ništa.
“Jedino rješenje je da grad prestane da izdaje naljepnice. Ako je mogao Prijedor tako da uradi, može i Banjaluka. Ako mogu da traže uslove poput klime, ABS-a i drugih, onda bi uslov trebalo da bude i dokaz o plaćenim obavezama, a i Poreska uprava bi mogla, kao što je to slučaj sa saobraćajnim kaznama, da to sve prebaci na registraciju automobila. Smatramo da država ovdje ne radi svoj posao, jer kakva je to konkurencija ako jedni moraju, drugi ne moraju da plate poreze, a obavljamo isti posao u istom gradu? Ima nas možda trećina od 230 prevoznika, ne računajući „Patrol taksi”, koji plaćamo sve poreze, i dvije trećine onih koji nam se smiju u facu, ne samo nama nego i državi i svim građanima, jer im je tako dozvoljeno”, kažu taksisti.
Iako je više puta bilo riječi o mjerama kojima bi se riješio ovaj problem, dugovi su i dalje ostali ili se gomilaju i dalje. Tako se prije tri godine pred odbornicima gradske skupštine trebala naći odluka po kojoj bi uslov za obavljanje djelatnosti bila potvrda iz Poreske uprave da su izmirene sve obaveze prema državi, ali do toga nije došlo.
“Još 2012. godine trebalo je da bude usvojena odluka po kojoj niko ne bi mogao da dobije naljepnicu za obavljanje djelatnosti taksi prevoza bez dokaza da su izmirene sve obaveze prema državi. Među taksistima postoji grupa njih koji redovno plaćaju sve poreze i koji su se bunili zbog činjenice da značajan broj taksista ne plaća porez, a i dalje nesmetano rade. Ta odluka je, uz određene pritiske, tada skinuta sa dnevnog reda, i evo već dvije godine nikad se nije ponovo našla na razmatranju. Na sjednici skupštine koja će biti održana 24. septembra biće izmjena Odluke o taksi prevozu, ali ni tu neće biti riječi o ovom problemu”, kaže odbornik gradskog parlamenta Milenko Jaćimović.
Uzimajući u obzir da taksisti mjesečno treba da plate oko 300 maraka na osnovu obaveza, ostaje pitanje koliko već traje ovo neizvršavanje obaveza i zbog čega je ono “dozvoljeno”, uzimajući u obzir da brojni drugi samostalni privrednici za mnogo manje iznose moraju staviti ključ u bravu ili izmiriti dugove kako god znaju i umiju.
Pored ovog, poznata je i činjenica da među taksistima koji ne plaćaju poreze ima i određen broj onih kojima je uprkos ispunjavanju uslova za penziju “dozvoljeno” da rade još po godinu dana, bez obzira na to što je red čekanja za dobijanje taksi dozvole – kilometarski.
Izvor: pressrs.ba
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.