Šta se dešava u tijelu ako 24 sata ne jedete šećer: Krizu prebrodite uz ovaj trik, a promjene će vas oduševiti

Objavljeno: 5. 1. 2022 u 17:13h

Šta se dešava u tijelu ako izbacite šećer? Saznajte i kada nastupa kriza i kako da prevaziđete problem…

Odavno svi stručnjaci napominju da šećer izaziva zavisnost, i šteti organizmu. A da li znate šta će se desiti ako se u potpunosti odrenete slatkiša?

Kada pojedemo komadić čokolade, obično želimo još i teško nam je da se zaustavimo.

Probajte ovaj eksperiment: pojedite jednu kockicu čokolade i ne dirajte preostali dio pola sata.

Ljekari vjeruju da ograničena konzumacija slatkiša tri puta smanjuje rizik od smrti od kardiovaskularnih bolesti.

 Činjenica je da šećer, ulazeći u krvotok, podiže nivo insulina. To, zauzvrat, podiže krvni pritisak i ubrzava rad srca.

Samo jedan dan bez slatkiša pomoći će vam da zaustavite “trošenje” organa, a kako stručnjaci ističu, navešće vas da pronađete zdravije varijante slatkog.

Na primjer, usmjesto sa slatkom pavlakom, tortu možete da napravite sa svježim sirom. Protein u ovoj namirnici stabilizuje nivo šećera u krvi i  sprečava promjene raspoloženja.

Ako ste cijelog života jeli slatkiše, a onda iznenada odlučili da prestanete pripremite se da će “kriza” nastupiti za 3-4 dana.

Zato je važno da budete pripremljeni: opskrbite se zdravim alternativama. Ako ste ljubitelj čokolade, dobra zamjena su proteinske pločice. Važno je da pročitate sastav – ne bi trebalo da sadrži šećer.

Prve nedelje bez slatkiša primetićete da vam koža izgleda bolje.

Uklanjanjem šećera iz ishrane, smanjili ste rizik od pojave akni za 85 odsto. Slatko negativno utiče na naš mozak: sve teže pamtimo, a nemamo kapacitet ni za učenje nečega novog. Odreknite se šećera na mjesec dana i videćete kako će vam se poboljšati radna sposobnost i pamćenje.

Nutricionisti ističu da je zapravo najvažnije da prilagodite ishranu i da nema potrebe da se u potpunosti odreknete šećera: vaš jelovnik treba da sadrži 80 odsto zdrave hrane. Ali dozvoliti sebi 1-2 puta nedjeljno omiljeni slatkiš – ništa strašno.

Naprotiv to će vas motivisati da se zdravo hranite.

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sta-se-desava-u-tijelu-ako-24-sata-ne-jedete-secer-krizu-prebrodite-uz-ovaj-trik-a-promjene-ce-vas-oduseviti/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)