Praznične trpeze: Šta jesti, a šta izbegavati ako bolujete od ovih bolesti

Objavljeno: 31. 12. 2019 u 14:18h

Praznične trpeze mame, a stručnjaci savjetuju kako da zadržite umerenost u jelu i piću.

Praznična trpeza, odnosno obilniji i kaloričniji obroci tokom novogodišnjih i božićnih praznika mogu izazvati brojne zdravstvene tegobe i pokvariti praznično raspoloženje, zbog čega ljekari savjetuju umjerenost u hrani i u piću narednih dana.

Specijalista higijene u Odseku za hranu i ishranu Instituta za javno zdravlje “Batut” Snežana Dejanović ističe da se poseban oprez savjetuje osobama sa kardiovaskularnim, želudačno-crijevnim i metaboličkim poremećajima.

Ona upozorava da prejedanje može izazvati niz tegoba poput mučnine, povraćanja, nadutosti, nadimanja, problema sa gasovima, slabijih ili jačih bolova u trbuhu, ali i pogoršanje osnovne bolesti i ozbiljne posljedice kod osoba sa kardiovaskularnim, bubrežnim, želudačnim, endokrinološkim, malignim ili metaboličkim oboljenjima.

Dejanović, takođe, upozorava prekomjeran unos prostih ugljenih hidrata i alkohola kod dijabetičara može da izazove poremećaj nivoa šećera u krvi, dok povećan unos masne i slane hrane može da izazove nagli skok krvnog pritiska i druge komplikacije osobama sa kardiovaskularnim bolestima.

Takođe, ljuta i začinjena hrana može da pogorša stanje oštećene i upaljene sluzokože želudačno-crevnog trakta ili da izazove tegobe kod osoba koje imaju kamen u žučnoj kesi zbog čega se takvim pacijentima savjetuje poseban oprez u ishrani tokom praznika.

“Zdravima, koji se tokom cele godine pridržavaju zdravog načina ishrane, a koji neće moći da odole čarima i ukusima praznične trpeze, savetujemo da praznični višak energije utroše nekom fizičkom aktivnošću u danima i da se što pre vrate na uobičajen režim u ishrani”, navodi Dejanović.

Gojaznim i osobama sa viškom kilograma unos veće količine hrane bogate masnoćama i šećerima može pogoršati nutritivni status i biohemijske analize krvi zbog čega im se savjetuje da se poslije praznika jave ljekarima.

Da bi se izbjegli zdravstveni problemi i uživalo u svakom prazničnom zalogaju, Dejanović savetuje da se jede češće, a obroci budu manji, kao i da se jede sporije i dobro sažvaće svaki zalogaj jer se tako, objašnjava ona, smanjuje potreba za većom količinom hrane, a usitnjavanjem i aktivacijom probavnih sokova poboljšava se varenje.

Preporučuje da se pri izboru jela, odabere po jedna namirnica iz određene grupe, odnosno da se u jednom obroku ne konzumira nekoliko vrsta masnih mesnih prerađevina i prženo i pohovano meso.

“Poželjno je da se na prazničnom tanjiru nađe najviše povrća koje brže stvara osećaj sitosti, a zbog bogatstva dijetnih vlakana na neki način sprečava, odnosno, otežava resorpciju unete masnoće”, pojašnjava Dejanović.

Preporuka je i da se umjesto salata bogatih majonezom, pavlakom, mileramom i punomasnim sirevima, prave one od svježeg povrća i začinjene sa nekoliko mililitara hladno cijeđenog biljnog ulja, limunovim sokom ili raznim semenkama.

Dejanović savetuje da se visokokalorične poslastice sa bijelim šećerom, bijelim brašnom i čvrstim margarinom zamjene voćnim kolačima, salatama i pitama i da se kao zamjena za šećer koriste med, suvo ili orašasto voće.

“Kiflice, pogačice i proje, koje su nezaobilazne na prazničnoj trpezi, mogu da budu istog ukusa i iste energetske vrijednosti, ali nutritivno bogatije, ako se smanji količina bijelog brašna, a doda više integralnog brašna i sjemenki suncokreta, lana, bundeve”, navodi Dejanović.

Ističe da za vrijeme praznika treba voditi računa i o hidrataciji organizma i naglašava da je potrebu za tečnošću najbolje nadoknaditi vodom i prirodnim, nezaslađenim sokovima, dok treba izbjegavati gazirane i negazirane napitke sa visokim sadržajem šećera.

Ona podsjeća i da se unosom više od dve alkoholne jedinice može ugroziti sopstveno zdravlje, al i zdravlje i bezbjednost drugih.

Dejanović napominje da tegobe može da izazove i prestanak posta, a onima koji su poštovali Božićni post savetuje da se postepeno prilagođavaju na mrsnu hranu.

U prvim danima poslije posta preporučuje se bijeli mrs, odnosno, mladi posni sir, fermentisani mliječni proizvodi sa niskim sadržajem mliječne masti i bareno i dinstano meso.

Izvor: Mondo.ba

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/praznicne-trpeze-sta-jesti-a-sta-izbegavati-ako-bolujete-od-ovih-bolesti/||claudebot