Kako spriječiti jesenje bolesti?

Objavljeno: 30. 9. 2019 u 11:51h

Jesen je najkritičije doba za starije osobe, jer naglo zahlađenje donosi viruse, prehlade i opasnost od preloma. Prevencija je uvijek najbolji lijek, a dr Irena Dželetović Milošević iz Kancelarije za zdravlje starih, savjetuje starijima da sa posebnim oprezom dočekaju prve hladne dane.

Neprikladna garderoba je najveći neprijatelj, jer osobe koje nose otvorenu i plitku obuću kada pada kiša i temperatura tokom dana varira, sigurno će “zaraditi” prehladu, a to može da bude početak teške zime.

“Sa predstojećim padavinama, vjetrom i hladnoćom, osim jesenje melanholije javljaju se i uobičajene kijavice”, kaže dr Dželetović i preporučuje jednostavne i najbolje načine odbrane od tipičnih jesenjih bolesti koje može svako da primjenjuje.

Dočekajte zimu “pucajući” od zdravlja.

Spriječite grip

Jesen je idealno vrijeme za godišnje vakcinisanje koje će vas najbolje zaštititi od virusa gripa.

Kada kijate i kašljete prekrijte nos i usta maramicom kako ne biste zarazili ljude u vašoj neposrednoj blizini. Ako se razbolite, ostanite kod kuće, jer to je jedini način da se potpuno i pravilno izliječite.

Pametno sa antibioticima

Antibiotici liječe bakterijske infekcije, ali ne i one koje izazivaju virusi. Obična prehlada i grip su virusne infekcije i ne liječe se antibioticima. Nepotrebno korišćenje antibiotika uzrokuje stvaranje otpornih bakterija, a to se kasnije mnogo teže liječi.

Pripremite se za hladno vrijeme

Izlaganje niskim temperaturama može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Djeca i stariji su posebno osjetljivi, ali i oni u najboljim godinama mogu osjetiti posljedice. Vrijeme je za tople čarape i jakne.

Jedite bijeli luk

U sosove i druga jela stavljajte bijeli luk. Istraživanja su pokazala da enzimi iz bijelog luka pomažu u ispuštanju serotonina.

Perite i dobro posušite ruke

Čiste ruke su jedan od najvažnijih koraka u izbjegavanju mogućih bolesti i širenja mikroba. Najbolje je ruke prati sapunom i vodom oko 20 sekundi. Ako to nije moguće, koristite vlažne maramice sa alkoholom.

Osim čestog pranja, važno je i dobro osušiti ruke jer se bakterije šire na vlažnim površinama.

Jedite voće i povrće

Mnogi uživaju u suhomesnatim proizvodima, ajvaru i kiselim salatama, ali vitamini se najbolje mogu unijeti svježim voćem i povrćem. U svakoj radnji se čitave godine mogu naći jabuke i južno voće. Umjesto smrznuto, jedite svježe povrće uz što manje termičke obrade.

Provjerite instalacije

Pozovite majstora koji će provjeriti gasne instalacije u stanu, kamin i dimnjak.

Zvuči nevjerovatno, ali svake godine nekoliko osoba strada od trovanja ugalj-monoksidom. To su najčešće starije osobe.

Spriječite mogućnost trovanja ugalj-monoksidom. Osim toga, promijenite baterije u senzorima za požar ukoliko ih imate. Kupite gumene trake i zatvorite rupe u drvenariji, jer i takva promaja može da dovede do ukočenja.

Izvor: novosti.rs / A.M.

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/kako-sprijeciti-jesenje-bolesti/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])