Kako ispravno postupiti kad se krpelj zakači na dijete?

Objavljeno: 7. 6. 2019 u 19:21h

Čim otopli – eto krpelja! Toplo vrijeme dovoditi do eksplozije vegetacije, što svakako donosi brojne radosti djeci (ali, i starijima). Ipak, sa toplim vremenom stignu i brojni “kvaritelji” uživanja u prirodi, a krpelji su (uz komarce) svakako među prvima na listi omraženih krvopija.

Kreplji su potencijalni prenosioci zaraznih bolesti, pa nije loše da naučimo da se zaštitimo od njih, ali i da umijemo da postupimo pravilno kad ih pronađemo na koži djeteta.

Zašto krpelji vole topli dio godine?

Krpelji žive u zelenilu, obično u travi i na drveću. Zato ih ima već u proljećnim mjesecima, ali se najčešče krajem maja i u junu njihov broj znatno povećava. Krpelju je spoljna toplota neophodna za život, tako da ne može da preživi hladne dane. Imajući u vidu i “vegetacijski bum” i lijep ambijent za život, jasno je zašto su krpelji ljubitelji toplih dana. Njihovi biološki “rezervoari” su uglavnom glodari, kojih zaista ima mnogo – pa se krpelji preko tih, veoma pokretnih životinjica, nevjerovatno brzo šire.

Krpelj je “krvopija” koja napada sve što im se nađe u blizini, a ima kožu bogatu krvnim sudovima – pored djece i ljudi i svi drugi sisari, uključujući i kućne ljubimce, su prava radost za krpelje.

Da li boli kad krpelj ujede?

Na žalost NE boli!

Bolje bi bilo da zaboli, jer bi odmah znali da je krpelj “u akciji” pa bi ga lakše i brže izvadili!

Kad krpelj stigne na kožu, on prvo traži mjesto koje mu najviše odgovara “za obrok”, a u momentu kad “ugrize” dijete (ili odrasle) on ispusti jednu supstancu koja ima ulogu lokalne anestezije, pa NIŠTA ne osjetimo! To naravno krpelju odgovara, jer tako može da ostane neprimjećen i da nastavi da se nesmetano hrani.

Zašto je krpelj opasan – koje bolesti?

Ima dosta opasnih bolesti koje krpelj može da prenese na čovjeka. Srećom, na našem području praktično nema arbovirusa, koji su prouzrokovači rijetkih, ali opasnih izazivača zapaljenja mozga (encefalitis) i moždanih ovojnica (meningitis) – koje prenose krpelji. Zato  nećemo o tome.

Na našem geografskom području, “najvažnija” boleština koju krpelji prenose je Lajmska bolest (Lyme). Ona se, inače, javlja i na drugim kontinentima. Šta se konkretno dešava? U krpelju se nalazi opasna bakterija (Borellia), koja njemu ne smeta, ali je prilikom “obroka” ubaci u krvotok domaćina.

Kako ispravno postupiti kad se krpelj ipak zakači na dijete?

Krpelj mora da se odstrani sa kože! Najbolje je da se to uradi u nekoj od zdravstvenih ustanova, ili u najbližoj ambulanti. Skoro svaka ambulanta ima jednostavne  instrumente kojima veoma brzo, gotovo bezbolno može da se izvadi krpelj. Ako ste daleko od ambulante, uzmite pincetu, uhvatite krpelja i polako ga povucite sa kože.

To je zaista važno, jer ako ga naglo “trgnete” iz kože, u njoj mogu da ostanu glava i rilice kojima se krpelj “zakačio” za dijete. Pravovremeno vađenje krpelja drastično smanjuje vjerovatnoću nastanka Lajmske bolesti! Problem je što često ne znamo koliko je dugo krpelj proveo na kože PRIJE nego što smo ga uočili.

Nemojte da “opijate” krpelja alkoholom ili benzinom, jer će tada stvarno da mu pripadne muka, pa će da povrati bakteriju (ako je ima u sebi) koja izaziva Lajmsku bolest.

Imajući u vidu da preko krpelja može da se “zaradi” i tetanus, pedijatar će da preporuči odgovarajuću antitetanusnu zaštitu. Uvidom u karton obavljenih vakcinacija (koji se nalazi u zdravstvenoj knjižici), ljekar će da procijeni da li dijete treba da dobije antitetanusni “serum”, ili je uz to potrebno da se da i antitetanusna vakcina. Ogromna većina djece koja je redovno vakcinisana – ne zahtijeva antitetanusnu zaštitu!

S obzirom da je skoro svaki treći gradski krpelj zaražen Borelijom, najefikasnija prevencija je da dijete dobije odgovarajući antibiotik, čime će u korijenu da se sasječe mogućnost razvoja Lajmske bolesti. Najbolje bi bilo da se izvađeni krpelj odnese u odgovarajuću laboratoriju, gdje će se provjeriti da li je zarazan, pa onda pristupiti eventualnoj antibiotskoj terapiji. Ako je to neizvodljivo, pametno je (uz konsultaciju sa pedijatrom) da se djetetu da Amoksicilin, i to u punim terapijskim dozama (koje određuje pedijatar). Ukoliko je dijete alergično na penicilin, ljekar će da prepiše odgovarajuću zamjenu. Za odrasle se prepisuju tetraciklinski antibiotici.

Kako spriječiti da krpelj dođe do djeteta?

Evo nekoliko savjeta da to bude bezbjedna zabava:

  • Treba izbjeći visoku travu kao mjesto za igranje, zato je treba kositi u dvorištu, odnosno na svim zelenim površinama gdje se djeca igraju.
  • Bilo bi idealno da se zelene površine na kojima se djeca igraju zapraše odgovarajućim insekticidom koji efikasno ubija krpelje.
  • Teoretski, dobro je da djeca nose duge pantalone (ili trenerku) ili bar dokoljenice – kako krpelj ne bi mogao lako da se “zalijepi” za njih. Međutim, teško da taj savjet može da se ispoštuje dok traju ljetnje vrućine, a baš tada ima najviše malih krvopija.
  • Pravi način zaštite je upotreba repelenata – “rastjerivača” insekata, koji se nanose na kožu. Radi se o hemijskim supstancama (ima i preparata na biljnoj bazi) koje ne smetaju dječjoj koži, ali teraju krpelja da potraži drugu žrtvu na kojoj nema repelenta. Treba premazati sve otkrivene dijelove kože prije izlaska djece napolje. To će pomoći i u tjeranju komaraca!
  • Poslije dana koji dijete provede u prirodi, obavezno treba pregledati njegovu kožu. I to najbolje prije tuširanja, jer krpelj može da se “zavuče” daleko od mjesta gdje je “uskočio” na dijete. Detaljno pregledajte cijelo dijete, uključujući i pregibe i kosu! Najgore je kada krpelj odradi svoje, pa ode sa djetetove kože, a sve ostane neprimjećeno.

Izvor: Banjalučanke.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/kako-ispravno-postupiti-kad-se-krpelj-zakaci-na-dijete/||claudebot