Oglasio se MUP RS povodom privođenja Švedskog državljanina u Banjaluci

Objavljeno: 21. 6. 2019 u 18:21h

U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske je rečeno da su policijski službenici Policijske uprave Banjaluka, prilikom privođenja osobe čiji su inicijali B.B, postupali u skladu za zakonom, te pozvali instituciju Ombudsman za ljudska prava BiH, kao i sve instutucije i pojedince da prvo sagledaju činjenično stanje i da ne nasjedaju na dezinformacije i grubo iznošenje neistina.

“Policijski službenici su od navedenog lica zatražili na uvid ličnu kartu s ciljem njegovog legitimisanja – član 32 Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske, što je on odbio. Takođe, odbio je da kaže svoje ime i prezime, nakon čega je upozoren od policijskih službenika, član 30 Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske” –  precizirano je u odgovoru iz MUP Srpske da prokomentarišu poziv institucije Ombudsmana za ljudska prava BiH upućen pripadnicima MUP Srpske na, kako su naveli, profesionalnost i dosljednu primjenu zakonskih propisa.

Iz MUP naglašavaju da je lice B.B. potom pozvano u službene prostorije Policijske uprave Banjaluka radi utvrđivanja identiteta što je predviđeno Članom 33 Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske.

“Nakon što je odbio da postupi po zakonito izdatom naređenju policijskih službenika, lišen je slobode u skladu sa Članom 37 Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske” – precizirano je u odgovoru iz MUP.

Prilikom hapšenja, kako navode, B.B. pružao aktivan otpor, otimajući se u namjeri da se istrgne policijskim službenicima iz ruke, pri čemu su policijski službenik i navedeno lice pali na asfaltnu podlogu i zadobili lakše tjelesne povrede, čime su se ispunili uslovi za hapšenje uz upotrebu sredstava sile, a u skladu sa Članom 47 Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske.

“Sve navedeno je uočljivo i sa snimaka koji su prikazani putem društvenih mreža. Takođe, na snimcima se jasno vidi da ne postoji nikakav vid policijske brutalnosti, već da se lice koje pruža aktivan otpor savladava s namjerom preduzimanja službene radnje i stavljanja sredstava za vezivanje” –  istakli su iz MUP Srpske.

Iz policije su pojasnili da je identitet ove osobe utvrđen po njegovom dovođenju u službene prostorije Policijske uprave Banjaluka, uvidom u njegovu ličnu kartu.

“Nakon utvrđivanja identiteta, licu je uručen prekršajni nalog zbog počinjenog prekršaja – ometanje državnih organa, privrednih društava i drugih pravnih lica u vršenju javnih funkcija iz Člana 24 Zakona o javnom redu i miru Republike Srpske. Lice je prihvatilo uručeni nalog, te je sinoć u 23.10 pušten iz službenih prostorija, s obzirom na to da su prestali razlozi za njegovo dalje zadržavanje” – precizirano je u odgovoru iz MUP Srpske.

Iz policije napominju da se sve navedeno može jasno potvrditi i snimcima koji postoje na društvenim mrežama, te kada je u pitanju odbijanje postupanja po zakonito izdatom naređenju policijskog službenika, praksa većine zemalja regiona u pogledu primjene zakonskih ovlašćenja je slična, što se lako može i utvrditi.

“Takođe, u vezi sa pritužbama građana o navodnoj policijskoj represiji, Policijska uprava Banjaluka nije zaprimila nijednu prijavu, a u slučaju da ista pristigne postupiće se u skladu sa zakonskim procedurama” – poručili su iz MUP Srpske i zamolili javnost, kao i zvanične institucije da prvo sagledaju činjenično stanje, a ne da nasjeduju na manipulacije i grubo izvrtanje činjenica koje zlonamjerno i kontinuirano sprovode pojedinci.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

2 komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Komentari na clanak: Oglasio se MUP RS povodom privođenja Švedskog državljanina u Banjaluci

  1. Posejdon

    Ja vjerujem da je ovaj “ svedjanin “ dosao da provocira, ali dajte uvjezbajte to stavljanje lisica da od toga ovi sto tamo dezuraju , ne prave cirkus i cekaju hoce li policajac prdnuti pa da kazu bacio suzavac .

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

  2. Borik

    Tako je, usavrsite par poluga i da to brzo ide.

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/oglasio-se-mup-rs-povodom-privodjenja-svedskog-drzavljanina-u-banjaluci/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)