Ekološka katastrofa kod Mostara: Požar na deponiji Uborak i dalje gori, šteta ogromna (Video)

Objavljeno: 22. 6. 2026 u 20:29h

Požar na mostarskoj deponiji Uborak još nije ugašen, a razmjere katastrofe vidljive su i na fotografijama iz vazduha.

Vatra i dalje gori na lokalitetu deponije, dok se iznad područja širi gust sivi dim.

Iz Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar naveli su da su njihove ekipe istovremeno angažovane na više požarišta.

“Kolege se povlače s deponije, vraćaju se jer imamo i veliki požar na kopu Vihovići. Gore je deset vatrogasaca”, rekli su iz PVP Mostar.

Zbog razmjera požara, Grad Mostar proglasio je vanredno stanje, potvrdio je ranije gradonačelnik Mario Kordić.

Prema njegovim riječima, požar je u velikoj mjeri uništio infrastrukturu na lokalitetu deponije.

“Izgorjela nam je reciklažna hala, izgorjela su sva postrojenja u hali, oprema koja se nalazi na deponiji je oštećena. Naporom vatrogasaca spašena je upravna zgrada. Međutim, šteta je stopostotna i predstavlja poprilično veliki problem za Grad Mostar”, rekao je Kordić.

Govoreći o mogućem uzroku požara, Kordić je istakao da je prerano za zaključke.

“Ne bih da u ovom trenutku raspravljamo zbog čega se to dogodilo. Vrlo je važno da svi odgovorno pristupimo ovom problemu i da ga riješimo. Vrijeme će pokazati šta je bio uzrok, a u istragu je uključena i policija”, naveo je on.

Komandant Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta upozorio je da će pune posljedice požara biti poznate tek nakon zvaničnih izvještaja nadležnih službi.

“Preduzećemo sve neophodne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcionisanje Grada Mostara i svih nivoa vlasti. Sigurno je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije ćemo posljedice tek sagledati”, rekao je Šuta.

On je potvrdio i da za sada ne postoji dogovor o odvoženju otpada na deponije u drugim lokalnim zajednicama.

Požar je izbio u ponedjeljak ujutro na deponiji Uborak, a u gašenju su, osim vatrogasaca, učestvovali pripadnici Oružanih snaga BiH i protivpožarni avioni Air Tractor. Vatra se sa deponije proširila i na objekte javnog preduzeća, zbog čega su u jednom trenutku evakuisane sve osobe iz kruga deponije.

Gašenje požara i dalje traje, dok je Grad Mostar izdao upozorenje građanima zbog zagađenog vazduha, posebno stanovnicima naselja u blizini deponije. Odluka o proglašenju vanrednog stanja donesena je na zajedničkoj sjednici štabova civilne zaštite.

Izvor: Bl portal

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/ekoloska-katastrofa-kod-mostara-pozar-na-deponiji-uborak-i-dalje-gori-steta-ogromna-video/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)