Izgradnja nasipa prioritet

Objavljeno: 13. 6. 2015 u 11:50h

Postoji čak 61 kritična tačka odbrane od poplava na banjalučkom području, među kojima su Rebrovački most, desna obala Vrbasa naselje Karanovac, te Žuti most kod “Incela”, navedeno je u dopuni Procjene ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće, koju je usvojio Gradski štab za vanredne situacije.

Među kritičnim lokacijama su i Rebrovački ili Kočićev potok, Đurđevački potok, rijeka Široka na lokacijama Ulica Kralja Aleksandra I Karađorđevića, Podgorička, Rakovačkih rudara, Bitoljska, Šargovački potok, rijeka Dragočajka i druge.

Ono što je karakteristično za sve te kritične tačke je to da su prvenstveno ugroženi stambeni objekti, a samim tim i potencijalno ljudski životi.

Izvođenje radova je počelo na regulaciji Kočićevog potoka, koji je prouzrokovao veliku štetu na objektima i infrastrukturi za vrijeme avgustovskih poplava.

“Najpotrebnije nam je redovno čišćenje rijeka i potoka, to definitivno predstavlja najveću opasnost od poplava. Ja sam oko mosta nekoliko puta čistio svojim bagerom bez ikakve nadoknade, jer je stanje bilo veoma zapušteno i zapušeni odvodi”, kazao je u petak Momčilo Gnjatović, predsjednik Savjeta MZ Dragočaj.

U izvještaju je istaknuto da je neophodno u što kraćem vremenskom roku izgraditi vodozaštitne objekte na najkritičnijim tačkama i da zbog više faktora apsolutna zaštita o poplava ne postoji.

Kao najvažnije preventivne mjere zaštite od poplava navedeni se izgradnja nasipa na rijekama Vrbas i Vrbanja te drugim vodotocima, kao i druge vrste redovnog održavanja i čišćenja potoka, kanala, šahtova i kolektora.

Takođe, kao bitan faktor se navodi i unapređenje saradnje s Hidrometeorološkom službom i posebno s HE Bočac u vezi s blagovremenom najavom ispuštanja voda iz hidroakumulacije.

Važno je, stoji u izvještaju, obezbijediti poštovanje Regulacionog plana “Obala rijeke Vrbas” i spriječiti izgradnju stambenih i drugih objekata u vodnom zemljištu i zaštitnim pojasevima.

Još jedan od problema koji su u izvještaju uočljivi je što korito rijeke Vrbas skoro cijelom svojom dužinom (40 km) nije regulisano, osim na lokaciji Delibašino selo.

Kako je navedeno u Procjeni, potencijalnu opasnost za građane i imovinu predstavlja i to što na sve tri tačke na kojima se vrši osmatranje vodostaja imaju neki problem. Na hidrološkoj stanici Banjaluka radi se mehanički pa mjerenje u relanom vremenu nije dostupno, dok na stanicama Vrbanja i Vrbas koje su automatske takođe postoje problemi u preuzimanju podatak u realnom vremenu, ali zbog toga što su iste u vlasništvu “Voda Srpske” i prenos podataka često ne funkcioniše. Još jedna potencijalna opasnost je i eventualna havarija na HE Bočac uprkos tome što je od grada udaljena oko 40 km.

Kada su u pitanju klizišta, ukupno će biti sanirano 26.

“Elementarne nepogode koje su uzrokovale poplave, bujice i klizišta koji su zadesili naš grad i cijeli region zahtijevaju da se izvrši analiza i uradi sveobuhvatna dopuna Procjene ugroženosti grada. U pitanju je sadržajan i kompleksan dokument koji je sada urađen”, izjavio je Slobodan Gavranović, komandant Štaba i gradonačelnik Banjaluke.

Porasla temperatura

U dopuni Procjene navodi se kako je za Banjaluku u posljednjih 10 godina primijećeno povećano izlijevanje potoka i rijeka, kao i promjena klime.

Od 2003. do 2015. prosječna temperature se podigla za skoro dva stepena, dok je u istom periodu najveća razlika primjetna u zimskim mjesecima, gdje ta brojka iznosi tri stepena Celzijusova.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/izgradnja-nasipa-prioritet/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])