Objavljeno: 18. 2. 2020 u 16:09h
Imate jedno slatko mekano klupko, koje uveseljava cijelu porodicu i svima se raduje, hoće da se igra sa svima, ali pri tome grize, piški svuda, najčešće baš pored pelene, kaki pod trosjedom, skače na sve, juri kao munja, uništava svaku papuču koju nađe… I ko zna šta još. Čestitamo! Zapravo, sada je vrijeme za neponovljive ljepe trenutke koji će uvijek biti u vašem sjećanju.
Život šteneta je mnogo više od piškenja na parketu ili grickanja vaših papuča. U borbi sa toaletom, promakne nam ono što je važno. To malo klupko ne zna šta očekujete od njega dok ga sami ne naučite. U međuvremenu, radi ono što mu je priroda namijenila, bez ikakvih namjera da vama pričini štetu ili stres. Čekati više mjeseci da se počne sa bilo kakvim radom sa psom je gubljenje vremena koje ne možete nadoknaditi kasnije. Nema obuke poslušnosti ili bilo kojeg drugog tipa obuke koja može da nadoknadi propušten odgoj i ranu socijalizaciju šteneta. U smislu specifičnog rada sa psima, rane socijalizacije i odgoja, psi se smatraju štencima do novih, trajnih zubića, koji se pojavljuju oko 4-6 mjeseci starosti psa.
Prvi utisci u novom domu, kad se odvoji iz legla, su neizbrisivi i dugotrajani. Pomoć i smjernice vašem štenetu u narednih nekoliko nedjelja će imati temeljan i dugotrajan rezultat. Da ipak napomenemo, ni u kakvim okolnostima štene ne tučemo, ne prepadamo, ne guramo, ne vičemo na njega, ne izazivamo strah ni bol. Disciplina i ograničenja koja namećemo od prvih dana primjenjuju se kroz igru i zabavu, najčešće preusmjeravanjem pažnje i upućivanjem šteneta na pravilno ponašanje, a vode sticanju korisnih navika. Kratkotrajno uskraćivanje igre i našeg prisustva uglavnom su dovoljno snažne poruke da nije dobar. Činimo sve da se naše štene osjeća bezbjedno i ugodno, a da je vlasnik izvor zabave koji ne odustaje od postavljenih ograničenja. Vlasnik aktivno vodi štene kroz proces odgoja i rane socijalizacije, stvara uslove u kojima se štene osjeća bezbjedno, uvažava njegove potrebe, te kroz rad sa štenetom, pravilan odnos prema njemu, pravilnu igru i druženje, mnoštvo pravilno upotrebljenih nagradica, vlasnik stiče poštovanje i povjerenje šteneta. Takvom vlasniku je kasnije lakše da se nadmeće sa brojnim izazovima okoline.
Ono što treba biti poseban predmet pažnje vlasnika je temperament šteneta. Ako je štene ustrašeno ili se ponaša kao mali siledžija, sada je vrijeme da mu pomognemo i korigujemo njegov temperament, kasnije je prekasno. Pored genetskog nasljeđa, najprije kujica pa ostali štenci u leglu, a zatim i vlasnik, od prvog kontakta, ima uticaj na formiranje ličnosti i temperament psa. Ako se temperamentom ne pozabavimo u štenećem dobu, to nikada neće biti pas kakav je mogao biti da smo mu pružili adekvatne smjernice.
Od najranijih trenutaka kontakta sa vlasnikom, odvija se odgoj psa. Odgoj psa ima za cilj da pas bez našeg uticaja i čak kad mi nismo pristuni, upražnjava potrebe koje su prirodne za psa ali na način prihvatljiv čovjekovoj sredini. Učimo štene kako da donosi odluke, kako da rješava svoje probleme, bude samostalan i da sam shvati šta mu je najbolje činiti. Rješavajući probleme, štene razvija i kognitivne sposobnosti, što, pored ostalog, olakšava sve buduće pokušaje da ga nešto naučimo.
Rana socijalizacija se odvija u sprezi sa odgojem i započinje još u leglu, u 3-4 sedmici života. Socijalizacija ima za cilj da pas upozna svijet oko sebe, da u takvom svjetu bude samouvjeren, živi bez stresa i straha od bilo čega a pogotovo od nepoznatog, da se ne boji ljudi i svega što je čovjek stvorio, te da stiče vještine komunikacije sa svijetom oko sebe. U sticanju takvih iskustava šteneta, vlasnik aktivno učestvuje svojom podrškom, prisustvom, igrom itd. Tek kad je pas staložen, samouvjeren i kad nije u strahu može biti samostalan i bez našeg uticaja donositi pravilne odluke značajne za njegov opstanak. Velika većina problema u ponašanju ima za osnovu strah od nečega.
U grupnom radu, izmedu ostalog, štenci uče da se ne boje većih pasa, da budu pažljivi u igri sa manjim psima, da se prilagođavaju jedni drugima. Kad kao mali zavole igru, kao veliki radije će se igrati nego tući. Vježbaju inhibiciju ugriza, uče se društvenim vještinama, korigujemo njihov temperament itd. Rad u grupi štenaca je neophodan kako bi vaše štene izraslo u samouvjerenog psa kojem, u kasnijem uzrastu, u susretu sa drugim psima, možete u potpunosti vjerovati.
Prema tome, uživajte sa svojim štencima, imajte razumijevanja i nađite zabavu u njihovim brojnim i nemogućim nestašlucima, jer znaju samo ono što ih vi naučite. Uz mnogo ljubavi i malo discipline uskoro će vam vaše štene pružiti jedinstven i neponovljiv doživljaj kućnog ljubimca. Tehnikom pozitivne motivacije, bez prisile i zastrašivanja, kroz druženje i igru, nježnim postavljanjem pravila, a što je najvažnije bez mnogo truda, možete odgojiti zdravog, veselog psa, prijateljski nastrojenog i poslušnog, sa kakvim je ugodno živjeti i družiti se bilo kada i bilo gdje.
I ne zaboravite: priroda nam daje štene, ali odgoj i rana socijalizacija nam daje odraslog psa za druženje.
2 komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
[url=https://loveawake.ru] Klampenborg. Klampenborg , , .[/url]
Prikaži/sakrij komentare
Odličan tekst!
Prikaži/sakrij komentare