Kuhari odlaze iz Banjaluke: Pozitivnih primjera ipak ima (Foto)

Objavljeno: 19. 4. 2019 u 13:02h

Ugostiteljski radnici, posebno konobari i kuhari, sa startom “jadranske sezone” listom odlaze iz Banjaluke i pravo je bitanje hoće li Banjalučane u restoranima i kafićima, ovoga ljeta imati ko poslužiti i skuhati im hranu. I situacija je zaista alarmantna.

Konsultant za poslove na poslovnom portalu posao.banjaluka.com Dragana Zarić kaže da je kod banjalučkih ugostitelja potražnja za ugostiteljskim radnicima zaista ogromna.

“Ne da se za banjalučke kuhare i konobare “otimaju” samo domaći ugostitelji, već još prije dolaska proljeća u ofanzivu kreću i strani ugostitelji, posebno oni iz primorskog dijela Hrvatske, kao i njihove agencije za zapošljavanje. Prednost našeg portala je što imamo ažurirane baze radnika, koji su  su se u proteklom periodu prijavili i imaju radno iskustvo, među kojima ima i veći broj kuhara i konobara, možemo obavijestiti o tome da je otvoreno nova radna pozicija. Međutim, potražnja je veća od broja radnika i uslovi rada odlučuju gdje će oni da se zaposle, a najčešće biraju mjesto gdje su primanja veća, a to je – uglavnom na morskim turističkim destinacijama.”

Zvaničnih statistika nema, ali stotine ugostiteljskih radnika napustilo je, ili se upravo sprema napustiti Banjaluku, makar do oktobra, kada završava sezona na moru. Da li će banjalučki ugostiteljski objekti kadrovski, ali i kvalitetom hrane i usluge, ostati- opustjeli.

Ipak, pozitivnih primjera ima, pa je tako popularni banjalučki vinski bar i restoran “Provence” uspio očuvati kompletan kuharski tim, na čelu sa višestruko nagrađivanim šefom kuhinje Borisom Krečarom. Dobri uslovi i radna atmosfera, učinili su da glavni kuharski trojac, kao i pomoćni radnici u kuhinji,  ostanu na svom radnom mjestu, usprkos pljusku ponuda, najviše sa hrvatskog primorja.

Boris Krečar kaže je uhodan kuharski tim osnov dobre gastronomske ponude i održavanja kvaliteta hrane u jednom objektu:

“Ljudi ponekad nisu svjesni koliko je važna sinhronizacija i pouzdan tim u kuhinji. I potpuno je to razumljivo. Gost vidi samo gotovo jelo, a ono je vjerujte, proces, jedan veoma ozbiljan i odgovoran proces.”

I sam Krečar je u mlađim danima radio sezonski na moru i sličnim destinacijama, ali za to kaže da je u pitanju fizički posao, težak i mukotrpan.

“Pazite, kad se potrudite i radite na jednom mjestu, onda niste sezonac, nego kuhar, koji se specijalizuje i napreduje. Kada odeš odraditi sezonu, radite po cijeli dan na moru, dvije smjene i kažeš dobro sam zaradio, postavlja se pitanje onoga što se dešava iza te zavjese.  Pa to se može i ovdje, radite po čitav dan, od sunca do mjeseca, dvije smjene, nemate privatni život i eto ga. A sezonski posao je takav. Crnački.“

Danilo Filipović, dio ovog kuhaarskog tima,  prošle godine je radio na hrvatskom primorju, a na pitanje kako je bilo kaže:

“Tamo nema privatnog života. Novca ima, plate su dobre, ali kad vidite koliko se naplaćuju jela koja pravite, shvatite da plata možda i nije toliko dobra. Vremena za potrošiti je nema. Da se kupaš u moru, nemaš snage. Opet, kažem, ne može se reći da se ne zaradi. Ali, ima tu jedno veliko ali.  Odlučio sam da ostanem ovdje i usavršavam svoje sposobnosti, a ne da svaštarim. Banjalučanima više nego ikad trebaju dobri kuhari i nadam se da će ovakvih primjera biti sve više.”

Većina kuhara, koji odu na “bauštelu” rade mnogo i mukotrpno, a treći član tima Mihajlo Babić, takođe je iskusio rad na moru.  On kaže da se kuhari s našeg podneblja jako rijetko na primorju pozicioniraju na dobroj poziciji:

“Uglavnom je to svaštarenje na mjestima sa širokim menijem, od ćevapa do ribljeg menija. Na ekskluzivnijim mjestima uglavnom rade domaći kuhari i tu pristupa nema. Meni je imperativ da kuham svojim ljudima i da postanem stručan i prepoznatljiv. Hrpica evra, koju dobiješ za rad od 00 do 24, od ponedjeljka do nedelje, ipak nisu svakome jedini motiv. I da, saglasan sam sa Borisom da se i ovdje uz radnu satnicu kao tamo, može zaraditi možda i identična mjesečna plata.”

Boris Krečar, šef kuhinje, poziva vas da vidite kako ova ekipa to radi. Pa, kad se budete poželjeli dobre hrane, koju prave pravi banjalučki gurmanski stručnjaci- izvolite.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

1 komentar

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Komentari na clanak: Kuhari odlaze iz Banjaluke: Pozitivnih primjera ipak ima (Foto)

  1. Zdero

    Vrbas …

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/biznis/kuhari-odlaze-iz-banjaluke-pozitivnih-primjera-ipak-ima-foto/||claudebot