U Srbiji od groznice Zapadnog Nila umrla jedna osoba

Objavljeno: 4. 9. 2012 u 09:20h

Groznica Zapadnog Nila, koju prenose tigrasti komarci, odnijela je prvu žrtvu u Srbiji. Riječ je o 60-godišnjoj ženi iz Pančeva koju je ugrizao komarac i tako joj prenio opasni virus. Inače, u Srbiji je ovom groznicom zaražena 21 osoba.

Institut za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut” potvrdio je da je u Srbiji zabilježen prvi smrtni slučaj od groznice Zapadnog Nila, objavio je srbijanski Blic.

Kako je istakao, kod 21 osobe u Srbiji potvrđena je groznica. Bolest nije uvezena iz inostranstva već se razvila u Srbiji.

Virus Zapadnog Nila je prvi put otkriven u Ugandi 1937. godine. Prenose ga ptice, a komarci njime inficiraju ljude.

Teži simptomi su visoka temperatura, gubitak vida i paraliza, a blaže ispoljavanje bolesti može da se svede na glavobolju, mučnine i osipe po koži.

Od groznice Zapadnog Nila najčešće obolijevaju starije osobe slabijeg imunog sistema.

Izvor: Klix

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/u-srbiji-od-groznice-zapadnog-nila-umrla-jedna-osoba/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)