Objavljeno: 6. 9. 2012 u 08:40h
Grupa građana okupljena u inicijativu “Moja Banjaluka” pozvala je sugrađane da se sutra u 18 časova okupe ispred Dječijeg doma “Rada Vranješević” i da na taj način iskažu protivljenje i revolt zbog pokušaja lokalnih tajkuna da zakulisnim radnjama otmu državnu zemlju od doma u kojem su zbrinuta siročad.

Ogorčeni smo što pravosudni i istražni organi nisu reagovali na vrijeme i spriječili nezakonitu otimačinu zemlje Doma “Rada Vranješević” – naveli su iz “Moje Banjaluke”.
U seriji tekstova smo objavili da banjalučki biznismen Nenad Luburić pokušava nezakonito da dođe do 8,5 dunuma zemljišta Dječijeg doma “Rada Vranješević” pod voćnjacima, vrijednog nekoliko miliona maraka. Riječ je o zemljištu koje je 1972. godine SFRJ uz isplatu naknade preuzela od Darinke Malinović za potrebe dječijeg doma u Banjaluci. Nakon što joj je zemljište plaćeno, ta parcela je privedena namjeni i po Zakonu o građevinskom zemljištu nije mogla biti vraćena prethodnom vlasniku.
Darinkin sin Veljko Malinović pojavio se tek 2007. godine i zatražio vraćanje placa za koji im je država dala novac još 1972. godine. Za samo nekoliko mjeseci banjalučka kancelarija Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) Malinoviću izlazi u susret i donosi nezakonito rješenje kojim mu vraća zemljište. Malinović odmah zemljište prodaje Luburiću za 1,8 miliona maraka.
Za ovo kriminalno djelo najodgovorniji su bivše rukovodstvo Doma i banjalučke kancelarije Pravobranilaštva RS i RUGIP-a. Grad Banjaluka je u avgustu 2007. godine Pravobranilaštvu RS uputio dopis da je zemljište Doma “privedeno krajnjoj namjeni zbog čega nisu ispunjeni uslovi za utvrđivanje prestanka državnog vlasništva i uspostavljanja ranijeg vlasničko-pravnog odnosa. I pored tako jasne odredbe, banjalučka kancelarija RUGIP-a i Pravobranilaštvo, sjedište zamjenika u Banjaluci, odrekli su se tog placa i vratili ga porodici Malinović.
Zbog toga je novo rukovodstvo Doma “Rada Vranješević” 2009. godine pokrenulo sudski postupak kako bi spriječilo oduzimanje zemljišta i vraćanje porodici Malinović.
Iz “Moje Banjaluke” poručuju da svi tajkuni moraju biti sankcionisani za nezakonite radnje, kriminal i otimačinu narodne imovine.
Nećemo više biti nijemi posmatrači pljačke u režiji nekoliko tajkuna, koji svojim novcem stoje iza drugih protesta koje su naručili sa ciljem da skrenu pažnju javnosti sa svojih mutnih radnji i obračunaju se sa konkurencijom pod firmom zaštite zelenila – navedeno je u pozivu “Moje Banjaluke”.
Naglašeno je da građani Banjaluke imaju pravo da brane svoje i sve otvoreno kažu.
Nećemo pristati da budemo marionete različitih interesa, političkih i tajkunskih. Naš interes je jedan, da sačuvamo svoj grad, svoju sadašnjost i budućnost svoje djece – istakli su.
U pozivu za okupljanje ispred Doma “Rada Vranješević”, koji je upućen, kako je navedeno, svim dobronamjernim ljudima, pa i onima okupljenim oko grupe “Spasimo Picin park”, apelovano je na Banjalučane da pokažu da nisu u službi grupe tajkuna i da nisu njihov instrument za obračun sa samo jednim investitorom i na samo jednoj lokaciji.
Javno im poručujemo, onim naivnim koji još ne znaju ono što ptice na grani znaju, da je jedan od finansijera grupe “Spasimo Picin park” upravo onaj tajkun koji otima imovinu siročadima i štićenicima u Domu “Rada Vranješević”. Ne budite robovi tajkuna i interesa političkih partija koje ti tajkuni finansiraju – naveli su iz “Moje Banjaluke”.
Grupa građana okupljena u inicijativu “Moja Banjaluka” ima cilj da sačuva i očuva sve pozitivne vrijednosti grada i da Banjaluka postane istinska evropska metropola.
Iz “Moje Banjaluke” pozvali su građane da ne dopuste da se njima manipuliše.
Dajući Vam poneku konvertibilnu marku diriguju našim životima iz sjene. Vi dobijate siću, a oni preko Vas hoće da umnože svoje milione – poručeno je iz “Moje Banjaluke”.
Izvor: Glas