Objavljeno: 21. 3. 2013 u 10:07h
Država BiH danas bi trebalo da uđe u posjed oko 2.000 kvadrata prostora u takozvanoj zgradi stranaka u Titovoj ulici 7 u Sarajevu, što će već u kratkoročnom periodu značiti rasterećenje državnog budžeta od ogromnih troškova za zakupe prostorija, koji na godišnjem nivou iznose čak devet miliona KM.

Prema našim saznanjima, rok da napuste zgradu političkim partijama, koje su sve poslijeratne godine koristile prostorije u Titovoj 7, ističe danas, no, prema riječima Siniše Perkovića, direktora Službe za zajedničke poslove institucija BiH, problemi su se pojavili tamo gdje su najmanje očekivani.
“Rok strankama da izađu je sutra (danas), ali Građanska demokratska stranka ne želi da izađe, jer su sami sebe proglasili nasljednikom Socijalističkog saveza, koji je bio vlasnik tog objekta. Međutim, u te prostorije sigurno useljavaju određene agencije i institucije, što će nam dosta smanjiti troškove”, kaže Perković.
Ipak, kako nam je potvrđeno iz Vijeća ministara BiH, useljenje pojedinih agencija i direkcija u nove prostorije neće smanjiti troškove planirane za trajno rješenje smještaja institucija BiH.
Prema projekciji državnog budžeta za 2012. i 2013. godinu, čak 20 miliona maraka planirano je za kupovinu i izgradnju novih objekata u pet bh. gradova, 11,2 milona u prošloj te 8,8 miliona KM u ovoj godini.
Zvonimir Kutleša, generalni sekretar Vijeća ministara, kaže da je ovakav budžet projiciran upravo prema informaciji i analizi Službe za zajedničke poslove o potrebama trajnog smještaja institucija BiH.
“Godišnje se plaćaju ogromna sredstva za zakupe prostorija. U svakom slučaju, odluka o izdvajanju 20 miliona KM za kupovinu i izgradnju novih objekata sigurno je najracionalnije rješenje za državu”, smatra Kutleša.
On nije čuo za probleme koje u Titovoj 7 pravi GDS Ibrahima Spahića, no ističe da tu nema ništa sporno.
“To nije do GDS-a, sve treba da piše u katastru i zemljišnoknjižnim izvacima. A ovo je samo još jedna posljedica toga što je pitanje državne imovine još nedefinirano i neriješeno”, zaključuje Kutleša.
Državne institucije godinama se susreću s ovakvim i sličnim problemima, zbog kojih je BiH možda i jedina država u Evropi čije su reprezentativne institucije, poput Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i Predsjedništva BiH, u statusu podstanara ili, pak, državničke poslove obavljaju dijeleći prostore sa mnoštvom drugih komšija.
I dok je MVP u dugogodišnjem sporu sa “Željeznicama FBiH” u vezi s vlasništvom nad zgradom u Musali 2, gdje su smješteni posljednjih dvadesetak godina, institucija Predsjedništva BiH godinama boravi u zgradi u kojoj koristi tek 15 posto ukupnog prostora.
Perković tvrdi da će država tokom ove godine napokon preuzeti gazdovanje nad zgradom Predsjedništva BiH, nad kojom godinama ima samo sigurnosne ingerencije izvana.
Izvor: Nezavisne/Almedin Šišić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.