Objavljeno: 26. 3. 2013 u 11:12h
Rizik od smrti zbog srčanog udara i drugih kardioloških problema tokom zime i u hladnim danima povećava se za čak 26 do 36 posto, pokazala su istraživanja stručnjaka bolnice u Los Anđelesu.

Zanimljivo je da broj smrtnih slučajeva raste bez obzira živi li se u hladnijem ili toplijem klimatskom podneblju, ističe dr. Brajan Švarc (Brian Schwartz), koji je s timom naučnika istražio čak 1,5 miliona smrtnih ishoda u sedam država s različitom klimom.
S obzirom na to da hladnoća nije glavni uzrok ovakvih tragičnih ishoda, naučnici su došli do zaključka da, najvjerovatnije, ljudima zimi pada imunitet, a hladan zrak, vlaga i smog koji se stvaraju u metropolama zimi “guše” srce.
Osim toga, tada se ne hranimo kvalitetno kao ljeti, tromiji smo, rjeđe izlazimo iz kuće i vježbamo pa se talože suvišni kilogrami.
Gripa i depresija kao bolesti zimskog perioda, takođe, imaju utiecaja na porast srčanih udara i drugih bolesti srca.
Izvor: Dnavni avaz
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.