Selman: Apelacioni sud da bude u Banjaluci

Objavljeno: 3. 9. 2012 u 10:51h

Šef tima iz Republike Srpske u strukturalnom dijalogu o reformi pravosuđa u BiH Džerard Selman izjavio je da će tim iz Republike Srpske tražiti da sjedište apelacionog suda bude u Banjaluci, a da prvostepeni Sud ostane u Sarajevu, prenose agencije.

Sud BiH bi trebalo da sudi samo za ona djela koja su propisana Krivičnim zakonom BiH. Onda možemo razgovarati o formiranju apelacionog suda kao drugostepene instance – istakao je Selman.

Govoreći o radu Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, Selman je za magazin “Ekstra” naveo da je Republika Srpska uspjela da odbrani stav da ta institucija nije zadovoljila osnovne elemente i nadležnosti radi kojih je osnovana.

Ovakav način izbora sudija i sama nadležnost VSTS ne može se nastaviti. Mora doći do promjene nadležnosti. Način izbora sudija i tužilaca mora biti organizovan na drugi način – istakao je Selman, koji je i predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske.

On je rekao da je jedan od zaključaka strukturalnog dijaloga da se mijenja i Zakon o VSTS.

VSTS je pokušao da mijenja taj zakon bez učešća entitetskih ministarstava i dobili su po šapi kada su im u Mostaru predstavnici međunarodne zajednice rekli da je to nemoguće bez Ministarstva pravde RS i federalnog resornog ministarstva – naglasio je Selman.

Govoreći o rezultatima strukturalnog dijaloga, on je istakao da je faktički prihvaćena reforma pravosuđa BiH, a da se postepeno realizuju osnovni zahtjevi i ciljevi sa kojima su predstavnici Republike Srpske ušli u taj proces.

Naši ciljevi se realizuju i kroz sam način rješavanja i prenošenja pitanja ratnih zločina na Sudu BiH i Tužilaštvu BiH. Do juna 2011. godine, odnosno prije početka strukturalnog dijaloga, o tim predmetima se nije smjelo pričati. Svaka priča koja se pokretala apriori je bila odbacivana. Međutim, nakon godinu dana, imamo situaciju da je veliki broj predmeta sa Suda i Tužilaštva BiH prenesen na entitetske i kantonalne sudove – istakao je Selman.

On je naveo da je veliko opterećenje za funkcionisanje pravosuđa pravosudna inFrastruktura FBiH.

Da bi došlo do napretka na nivou tog entiteta kantoni moraju prenijeti dio svojih ustavnih nadležnosti na FBiH, što je dug i mukotrpan posao. Što se tiče pravosudne inFrastrukture u RS, EU i njeni predstavnici koji vode ovaj strukturalni dijalog, zadovoljni su u potpunosti – naglasio je Selman.

Selman kaže da će Republika Srpska samostalno odlučiti hoće li mreža osnovnih, okružnih i Vrhovnog suda RS, kao i tužilaštava, ostati kakva jeste, navodeći da, prema sadašnjem obliku, pravosudna mreža u Srpskoj u potpunosti zadovoljava standarde EU.

Dobili smo posebnu pohvalu što smo formirali privredne sudove, kao instituciju koja stvara bolje privredno okruženje i jači stepen bezbjednsoti inostranih investitora – kaže Selman.

Izvor: Glas

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/selman-apelacioni-sud-da-bude-u-banjaluci/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)