Osiguranje vozila neće poskupjeti

Objavljeno: 4. 9. 2012 u 10:09h

Obavezno osiguranje vozila u RS neće poskupjeti u narednom periodu, tako da građani mogu da odahnu jer će ih zaobići bar jedan skok cijena ove godine.

Potvrdili su nam to u nekoliko osiguravajućih društava u RS, a nakon što su njihove kolege u Republici Srbiji zatražile poskupljenje obaveznog osiguranja vozila. Tako su nam u osiguravajućim društvima u RS rekli da bi povećanje cijene obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti imalo negativne efekte, dok neki ipak smatraju da trenutno ima osnova za rast cijena, ali da do njega ne dolazi.

Saša Čudić, potpredsjednik Udruženja osiguravajućih kuća RS i direktor “Dunav osiguranja” Banjaluka, rekao je da je njegov i stav “Dunav osiguranja” kao i ranije da u ovako otežanim uslovima poslovanja poskupljenje osiguranja od auto-odgovornosti ne bi donijelo pozitivne efekte za osiguravajuća društva.

“S jedne strane zato jer je i ovako stvorena nelojalna konkurencija na tržištu, pa bi povećanje cijene to samo dodatno produbilo”, rekao je on. Čudić je dodao da bi to, s druge strane, povećalo broj neregistrovanih vozila i rizik od korištenja motornih vozila u saobraćaju, što svakako nije dobro.

“Mi smo i dalje protiv povećanja te cijene. Tarife osiguranja od auto-odgovornosti su jedinstvene za sva osiguravajuća društva, a prosječna cijena osiguranja od auto-odgovornosti je oko 250 KM”, naveo je Čudić.

Marko Mandić, izvršni direktor za prodaju “Jahorina osiguranja”, rekao je da su u više navrata predlagali povećane cijene obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti, ali da do toga nije došlo. Prema njegovim riječima, poskupljenje ovog osiguranja je posljednji put zabilježeno prije pet-šest godina.

“Veliki broj osiguravajućih kuća daje popuste na premiju osiguranja od auto-odgovornosti i to nelegalne popuste na ovu premiju koja je dogovorena i propisana. Sada bi bilo apsurdno da mi tražimo poskupljenje, a ne naplaćujemo ni ono što imamo pravo da naplatimo”, kazao je on.

I Milenko Mišanović, direktor “Nešković osiguranja”, rekao je da je ranije bilo razgovora o poskupljenju obaveznog osiguranja vozila, ali da je sve stopirano zbog krize koja je prisutna. Prema njegovim riječima, u ovom trenutku svakako ima osnova za poskupljenje ove premije.

“Ova sadašnja cijena ne zadovoljava potrebe osiguravajućih kuća, ne mogu se pokriti sve obaveze i nastale štete”, kazao je Mišanović.

S druge strane, Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, rekao je da pozdravljaju najavu da će potrošače u RS u narednom periodu zaobići poskupljenje obaveznog osiguranja vozila. On je naveo da sada nije trenutak za podizanje tih cijena zbog lošeg standarda građana jer kućne budžete opterećuje registrovanje vozila.

“Ne bi bilo opravdano da poskupi i to bi tada prevršilo svaku mjeru”, smatra Petrović.

U Agenciji za osiguranje RS rekli su da u posljednje vrijeme nije bilo konkretnih zahtjeva za povećanje cijena obaveznog osiguranja vozila, ali da to nije realno u ovom trenutku.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/osiguranje-vozila-nece-poskupjeti/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)