Upozorenje nakon oluje u Gradišci: Stara stabla prijetnja za ljude, zgrade i imovinu

Objavljeno: 19. 9. 2022 u 08:49h

Tokom oluje, koja je prije nekoliko dana zahvatila Gradišku, a ponovila se i prošlog vikenda, mada u manjem intenzitetu, više oborenih, starih stabala uzrokovalo je veliku štetu. Ljudske žrtve su izbjegnute, ali su poharani krovovi, oštećeni automobili, fasade…

Najveću štetu imaju Bolnica i Dom zdravlja, gdje su bolesna i stara stabla pala na službena vozila, potom škole, javne ustanove…

“Pokazalo se i ovom prilikom, da postoji veliki broj starih stabala koje treba posjeći i zasaditi nova. Isto tako, visinu stabala u blizini objekata, treba skraćivati, orezivati da bi se izbjegla šteta, kao što se sada dogodilo” – smatraju sagovornici Srpskainfo, koji komentarišu uzroke i posljedice olujnog nevremena.

Rajko Dodik, direktor Bolnice Gradiška pojasnio je za Srpskainfo da su u ovoj ustanovi, prije nekoliko godina, od Zavoda za zaštitu prirodnog naslijeđa Republike Srpske, tražili saglasnost za sječu starih stabala ali je nisu dobili.

“Nekoliko tih stabala oborila je oluja, imamo veliku štetu, uništeno je skupocjeno vozilo hitne službe. Sada ćemo, ponovo, za preostali dio parka u bolničkom krugu, tražiti mišljenje stručnjaka o zdravlju stabala a potom, ponovo zahtijevati saglasnost za sječu. Na tom mjestu, želimo zasaditi mlada stabla koja neće predstavljati opasnost” – rekao je direktor Dodik.

Slična situacija dogodila se i u blizini gradskog vrtića, gdje je, poslije pada obližnjeg stabla, oštećen dio krova i ograde.

U Komunalnom preduzeću „Gradska čistoća“, pojasnila nam je direktorica Renata Obradović Popović, intenzivno uređuju parkove, sijeku stara i bolesna stabla a zasađuju nova čije krošnje ne predstavljaju opasnost po okolinu.

“Najveći dio parkova i javnih površina, već smo uredili, orezali, posjekli stabla koja predstavljaju opasnost ili su stara. Imamo velike površine na kojima planski i u skladu sa stručnim preporukama, uređujemo parkove. Na mjestima gdje smo imali veliki broj visokih stabala, sada su novi parkovi. To je veliki posao i trebaće nam još vremena da sve dovedemo u najbolji red” – rekla je Renata Obradović Popović.

Podsjećamo, građani se često suprotstavljaju sječi pa čak i orezivanju starih stabala. Oni zbog toga javno protestuju akada se dogodi šteta, njihovi stavovi bivaju sasvim suprotni. To je, takođe problem sa kojima se suočavaju komunalci prilikom sječe ili oprezivanja stabala u gradu.

Izvor: Srpskainfo/ Milan Pilipović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/upozorenje-nakon-oluje-u-gradisci-stara-stabla-prijetnja-za-ljude-zgrade-i-imovinu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)