Objavljeno: 4. 11. 2022 u 17:20h
Bosna i Hercegovina možda će biti prinuđena da obustavi izvoz električne energije zbog velike potrošnje u zemlji, piše Rojters.
Agencija navodi da je galopirajući rast cijena gasa, drva za potpalu i peleta natjerao mnoge građane Bosne i Hercegovine da se okrenu struji kao glavnom izvoru energije u hladnijim mjesecima, što vrši dodatni pritisak na elektrane.
Cijenu električne energije u BiH subvencioniše država i ona je na nivou jedne desetine tržišne cijene, dok su cijene gasa porasle za 100 posto u odnosu na prošlu zimu, navodi Rojters.
Domaćinstva se zbog toga češće griju na struju, ali takvo ponašanje može da ugrozi cijeli sistem snabdijevanja elektičnom energijom i dovede do kolapsa, upozorava Amed Ergić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH.
“BiH izvozi oko 25 odsto svoje električne energije, a dvije trećine izvoza idu u susjedne zemlje, Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju. Na te zemlje bi svakako uticala odluka o zabrani izvoza struje iz BiH”, dodaje Ergić.
Izvor: Agencije
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.