BiH

Ekrani već počeli da tamne

Objavljeno: 18. 6. 2015 u 14:26h

BiH je već počela da osjeća posljedice nesprovođenja procesa digitalizacije, jer je na zahtjev Srbije ugašen prvi predajnik analognog signala, a bez signala BHT-a ostalo je područje opština Srebrenica, Šekovići, Zvornik, Vlasenica, Bratunac, Višegrad, Bijeljina i Rudo.

Rok za završetak procesa digitalizacije i prelaska sa analognog na digitalni sistem emitovanja programa istekao je juče, a BiH je ostala jedina država u regionu i među rijetkima u svijetu u kojima nije obavljena digitalizacija. Zbog toga će televizijske kuće nastaviti emitovati program putem analognog signala, ali se očekuje talas zahtjeva iz susjednih zemalja za smanjenje jačine ili isključenje predajnika u BiH, jer im analogni signal ometa emitovanje.

“Na legitimni zahtjev administracije Srbije, a u skladu sa međunarodnim sporazumom, Regulatorna agencija za komunikacije BiH (RAK) zaprimila je zahtjev za gašenje TV predajnika na lokaciji Veliki Žep, sa kojeg emituje BHT. Agencija je uputila nalog za gašenje predajnika i sporni predajnik ugašen je u ponedjeljak uveče”, kažu u RAK-u.

Na sastanku sa predstavnicima BHT-a juče su dogovorene interventne mjere za što skorije vraćanje signala na područja koja su ostala bez programa te televizije. Ugašeni predajnik bi trebalo da bude vraćen u funkciju za nekoliko dana, ali će mu snaga biti mnogo manja.

U RAK-u očekuju da će sasvim sigurno primati zahtjeve za gašenje predajnika i u narednom periodu. Pomoćnik direktora RAK-a za upravljanje radiofrekvencijskim spektrom Siniša Petrović naglasio je da predajnici televizijskih stanica u BiH neće više uživati međunarodnu zaštitu. Naglasio je da će RAK pokušati zajedno sa vlastima, operaterima i televizijama da se izbori da bi se izašlo iz nastalog problema.

“Savjet ministara BiH i RAK daju frekvencije u skladu sa međunarodnim sporazumom. U ovom momentu niko ne može da postupa mimo odredaba međunarodnog sporazuma. Ako dobijemo žalbu, mi je moramo rješavati bilo potpunom modifikacijom, bilo gašenjem predajnika. BiH ima veliki broj predajnika i većina će morati biti ugašena. Rad televizijskih predajnika će isključivo zavisiti od dinamike realizacije digitalnih planova susjednih zemalja”, upozorio je Petrović.

Prema dostupnim informacijama, u BiH postoji između 40 i 50 odsto građana koji koriste analogni sistem.

“Veliki broj stanovnika nema mogućnost praćenja kablovske televizije i u svakom slučaju ostaće bez prijema televizijskog signala. Najbolnija činjenica u ovom procesu je da BiH nije obezbijedila svom stanovništvu da uživa sve prednosti digitalne televizije i da smo jedna od rijetkih takvih zemalja u svijetu”, smatra Petrović.

U Udruženju privatnih elektronskih medija BiH naglasili su da se 43 TV stanice nalaze pred izvjesnom prijetnjom gašenja jednog ili više predajnika. Oprema za digitalizaciju u BiH je nabavljena, ali veći njen dio nije instaliran, zbog čega je nastao problem.

Vršilac dužnosti direktora direkcije RTRS-a Srđan Džajić rekao je da ugovor o preuzimanju digitalne opreme treba uskoro da bude potpisan.

“Sve je usaglašeno i samo čekamo ministra transporta i komunikacija BiH Slavka Matanovića da pozove predstavnike javnih emitera i da to učine. BHRT i FTV su već preuzeli opremu i oni su je instalirali. Još se čeka da ugovor bude potpisan i da RTRS preuzme i instalira opremu da bi sistem mogao biti pušten u funkciju. Pitanje je dana kada će se to desiti”, rekao je Džajić.

Komentarišući činjenicu da je jedan predajnik BHT-a već ugašen, te da bi i predajnik na Kozari mogao biti totalno neupotrebljiv kad Slovenija pojača svoj digitalni signal, on je kazao da taj strah postoji već pet godina, jer u Sloveniji postoji predajnik ogromne snage i da su od toga strahovale i Hrvatska i BiH. Problem je i što analogni signal iz BiH ometa mobilnu telefoniju u pograničnom dijelu Hrvatske.

Digitalizacija u zemljama bivše Jugoslavije

Srbija

Na digitalni signal prešli 7. juna 2015. godine

Crna Gora

Analogni signal ugašen juče i počelo emitovanje digitalnog signala

Makedonija

Digitalni signal emituju od 31. maja 2013. godine

Hrvatska

Proces digitalizacije završen 2010. godine

Slovenija

Proces digitalizacije završen 2010. godine

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/ekrani-vec-poceli-da-tamne/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)