Objavljeno: 21. 3. 2013 u 12:12h
Austrijski parlament usvojio je odluku kojom se omogućava uzimanje otisaka prstiju strancima na granici, prilikom njihovog ulaska u zemlju.

Usvojenim izmenama Zakona o strancima ubuduće će bezbjednosni organi dobiti mogućnost da prilikom granične kontrole uzimaju otiske prstiju putnika i provjere ih sa onima u pasošu, ili u bazama podataka, u slučaju da postoji sumnja u identitet.
Parlament je time usvojio preporuku EU, koja treba da poveća bezbjednost granica Unije, odnosno suzbijanje ilegalne migracije.
Od marta 2009. godine u Austriji se, prilikom izdavanja pasoša, otisci prstiju vlasnika te putne isprave stavljaju na bezbjednosni čip.
Novim zakonom, koji je sinoć usvoje, policija dobija mogućnost uzimanja otisaka prstiju prilikom granične kontrole radi upoređivanja podataka.
Pošto se odnedavno uzimaju i otisci prstiju stranaca prilikom izdavanja boravišnih dozvola i viza, ova mjera treba da poveća bezbjednost granica.
Ministarstvo unutrašnjih poslova ističe da se radi o mjeri koju će policija primjenjivati samo u slučaju da policija posumnja u identitet osobe, odnosno validnost pasoša.
Za upoređivanje podataka o identitetu, kako ističu, potrebni su ne samo biometrijski podaci, već i otisci prstiju, zbog čega je bila potreba izmjena zakona.
Izvor: Mondo
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.