Objavljeno: 6. 9. 2012 u 10:21h
Republika Srpska danas sa postojećim kapacitetima proizvodi 30 odsto viška energije koju izvozi, a ima mogućnost da na novim lokacijama izgradi tri puta veće kapacitete, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

On je naveo da je u saradnji Republike Srpske i Srbije energetika prioritet, kao i obrazovanje, poljoprivreda i neka druga pitanja.
Imamo definisano nekoliko globalnih projekata, Termoelektrana “Stanari” vrijednosti oko 400 miliona evra koju rade Vuk Hamović i njegova kompanija, pa “Ugljevik tri”, gdje se sa ruskim partnerom gradi nova termoelektrana investicione vrijednosti 700 miliona evra – rekao je Dodik za beogradski nedjeljnik “Novi magazin”.
On je izjavio da Srpska na rijeci Drina razvija projekat zajedno sa vladama Srbije i Italije “na onome što se zove srednja Drina i tri elektrane”.
Na gornjem toku Drine u Foči sa njemačkim RV-om, dodao je Dodik, Srpska razvija projekat izgradnje sistema Buk Bijela, ukupne energetske vrijednosti oko 300 megavata.
Tu je i mogućnost da na Gornjim horizontima u Trebinju razvijamo četiri nove hidroeletrane energetske vrijednosti blizu hiljadu megavata, što predstavlja nesumnjivu energetsku zaokruženost i Republiku Srpsku postavlja u poziciju značajnog energetskog izvoznika – istakao je Dodik.
S druge strane, naveo je on, sa Rusima i Srbijom, razgovara se o kraku gasovoda Južni tok koji bi pokrio Republiku Srpsku.
Na toj trasi treba da se grade dvije elektrane na gas, energane, što će dodatno pojačati našu sposobnost – istakao je predsjednik Republike Srpske.
Izvor: Glas