Srpska proizvodi 30 odsto viška energije koju izvozi

Objavljeno: 6. 9. 2012 u 10:21h

Republika Srpska danas sa postojećim kapacitetima proizvodi 30 odsto viška energije koju izvozi, a ima mogućnost da na novim lokacijama izgradi tri puta veće kapacitete, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

 

On je naveo da je u saradnji Republike Srpske i Srbije energetika prioritet, kao i obrazovanje, poljoprivreda i neka druga pitanja.

Imamo definisano nekoliko globalnih projekata, Termoelektrana “Stanari” vrijednosti oko 400 miliona evra koju rade Vuk Hamović i njegova kompanija, pa “Ugljevik tri”, gdje se sa ruskim partnerom gradi nova termoelektrana investicione vrijednosti 700 miliona evra – rekao je Dodik za beogradski nedjeljnik “Novi magazin”.

On je izjavio da Srpska na rijeci Drina razvija projekat zajedno sa vladama Srbije i Italije “na onome što se zove srednja Drina i tri elektrane”.

Na gornjem toku Drine u Foči sa njemačkim RV-om, dodao je Dodik, Srpska razvija projekat izgradnje sistema Buk Bijela, ukupne energetske vrijednosti oko 300 megavata.

Tu je i mogućnost da na Gornjim horizontima u Trebinju razvijamo četiri nove hidroeletrane energetske vrijednosti blizu hiljadu megavata, što predstavlja nesumnjivu energetsku zaokruženost i Republiku Srpsku postavlja u poziciju značajnog energetskog izvoznika – istakao je Dodik.

S druge strane, naveo je on, sa Rusima i Srbijom, razgovara se o kraku gasovoda Južni tok koji bi pokrio Republiku Srpsku.

Na toj trasi treba da se grade dvije elektrane na gas, energane, što će dodatno pojačati našu sposobnost – istakao je predsjednik Republike Srpske.

Izvor: Glas

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/srpska-proizvodi-30-odsto-viska-energije-koju-izvozi/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)