Zbog kontrola ispaštaju putnici

Objavljeno: 6. 9. 2012 u 08:53h

Zbog pooštrenih kontrola saobraćajne inspekcije, međugradski prevoznici ne smiju da staju na autobuskom stajalištu u ulici Krajiških brigada kod kružnog toka na Zapadnom tranzitu, što je naljutilo putnike, jer autobuse sada moraju da čekaju na nekoliko kilometara udaljenoj Novoj autobuskoj stanici.

Putnici koji putuju prema okolnim opštinama ističu da je ova odluka nehumana i da sada moraju da koriste gradski prevoz kako bi sačekali autobus koji vozi za Šipovo, Ribnik, Mrkonjić Grad…

Moram prvo da platim kartu u gradskom prevozu pa onda za prigradski, što je za mene veliki trošak, a gubim i mnogo više vremena. Kome smeta što se autobus zadrži nekoliko minuta na autobuskom stajalištu kako bi se putnici ukrcali – rekla je Jovanka Keleman iz Kneževa.

Prevoznici smatraju da su ovom odlukom ugroženi i oni, a pogotovo ljudi koji putuju autobusima.

Putnici su ogorčeni i na nas i na inspekciju, pogotovo stariji, jer se blizu stajališta nalazi bolnica. Zaista je nehumano da ovi ljudi gradskim prevozom moraju prvo na Novu autobusku stanicu da bi sjeli u međugradski. Mi smo već ugroženi visokim cijenama goriva i nelegalnim prevoznicima koji kupe putnike ispred nas, a njih niko ne kontroliše. Nedavno smo imali sastanak u Kozarskoj Dubici i Privredna komora RS je preuzela na sebe da će uputiti zahtjev za registraciju stajališta – rekao je vlasnik “Mrkonjić ekspresa” Goran Miletić.

U “Gaci-prevozu” iz Mrkonjić Grada ističu da su nelegalni prevoznici na tom stajalištu starijim osobama naplaćivali višestruke cijene karata kako bi ih odvezli kući.

Vozim putnike prema nekoliko sela i devedeset odsto njih su stariji ljudi. Slao sam i svoje vozače da automobilima prevoze te putnike. Pojavili su se nelegalni taksisti koji su, prema našim saznanjima, ranije prevoz naplaćivali po cijenama autobuskih karata. Međutim, kada je nama zabranjeno stajanje na stajalištu, oni si im naplaćivali i do 100 maraka – naglasio je vlasnik ovog preduzeća Miroslav Tomić.

U Odjeljenju za inspekcijske poslove Administrativne službe grada su rekli da stajalište na Zapadnom tranzitu mogu koristiti samo oni prevoznici koji su ga registrovali u redu vožnje, a to su javni gradski prevoznici.

Autobusima koji ne saobraćaju u javnom gradskom prevozu nije dozvoljeno stajanje na autobuskom stajalištu kod kružnog toka. Međutim, poštujući potrebe putnika iz Kneževa, Mrkonjić Grada, Šipova, Ribnika… vozači su zaustavljali autobuse, na šta su se žalili prevoznici u javnom gradskom prevozu. Zato smo bili prinuđeni da postupimo po zakonu i pooštrimo kontrole. Svi putnici koji idu u pravcu okolnih opština trebalo bi da idu na Novu autobusku stanicu – istakao je zamjenik načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Administrativne službe grada Slaviša Sandić.

Registracija stajališta

Privredna komora RS pokrenula je inicijativu da se stajalište na Zapadnom tranzitu registruje, odnosno da ga koriste i međugradski prevoznici.

Prijedlog Privredne komore RS mora da dobije saglasnost Službe grada, jer to nisu linije gradskog saobraćaja – rekao je Sandić.

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/zbog-kontrola-ispastaju-putnici/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)