Objavljeno: 3. 11. 2017 u 10:42h
Nije nepoznanica da komšije iz Hrvatske u RS kupuju prehrambene namirnice, garderobu pa čak i gorivo, jer su jeftiniji, ali u posljednje vrijeme sve više se opredjeljuju da “preko grane” organizuju i svadbe.
“Odlučila sam se za kupnju svega za vjenčanje, ali i da napravim svadbu preko granice jer je znatno povoljnije nego kod nas. Na primjer, ja sam iznajmila vjenčanicu u Banjaluci i najam zna biti i dva do tri puta povoljniji, samim tim ostatak novca se može upotrijebiti za nešto drugo. Također, snimatelji su nam bili iz Gradiške i jako smo zadovoljni omjerom cijene i kvalitete. A svakom bih preporučila, naravno ko je u mogućnosti, da slavlje organizuje u gradovima u BiH, jer su saloni mnogo povoljniji. Uštedjeće novac, a dobiće istu kvalitetu kao i u Hrvatskoj”, priča Natalija iz Okučana (Hrvatska), koja je odlučila da svoje sudbonosno “da” kaže u Gradišci.
Dodaje da je možda nekome čudno što se zajedno sa svojim partnerom odlučila svadbenu feštu održati s druge strane Save, ali kada su vidjeli da je u gradiškim salonima sve na višem nivou i da je povoljnije, odluka je pala.
Kaže da se cijene u svadbenim salonima na području Gradiške kreću od 40 do 55 KM po gostu, u Hrvatskoj je to od 40 do 65 evra.
Od prijatelja i poznanika informaciju kako je u BiH dosta stvari povoljnije za kupiti i iznajmiti kada je u pitanju planiranje i organizacija vjenčanja dobila je i M.B., mladenka iz Nove Gradiške.
“Ono što nas je ostavilo bez riječi je cijena, koja je za neke stvari bila čak i duplo povoljnija nego da smo to uzeli kod nas, plus to da na sve imate pravo za povrat poreza. Iznajmila sam vjenčanicu, angažirali smo fotografa i snimatelja, kupili smo pozivnice, burme i još hrpu sitnica koje su nama značile ogromnu uštedu. Kada god pričam o svom vjenčanju uvijek spomenem kako smo mi prošli i obavezno dam preporuku za naše susjede iz BiH, jer mi smo bili zadovoljni, a u suštini to je i najvažnije”, priča ova mladenka.
Da je sve više mladenaca iz pograničnih hrvatskih mjesta koji ne samo da kupuju potrebno za svadbe već ih u potpunosti organizuju u opštinama s druge strane granice, potvrđuju i iz svadbenog salona “Taxi-bar” Gradiška.
“Njima je zapravo bliže doći nego mladencima iz Banjaluke. Najvjerovatnije dolaze zbog cijena, koje su kod nas značajno niže, a usluga je vrhunska”, pričaju iz “Taxi-bara”, dodajući da često svadbeni gosti ostaju i da prespavaju.
Kako navodi Sanela Škrbić iz salona vjenčanica “D novias” Gradiška, mladenci dolaze iz Hrvatske u njen salon i biraju opremu za svadbu.
“Uzimaju sve, od pozivnica do vjenčanica. Kod nas je sve i te kako povoljnije, zato se i odlučuju da uzmu sve što im treba, ali mnogi saloni iz Hrvatske na to ne gledaju baš blagonaklono”, priča Škrbićeva.
I u hotelu “Biser” Derventa nije rijetkost da stranci prave svadbe, ali obično je neko od mladenaca njihov mještanin. Tako su jedan od najznačajnijih događaja u životu upravo u Derventi organizovali Srbijanci, Slovenci, Nijemci pa čak i Urugvajci.
Izvor: Nezavisne / Autor: Renata Milić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.