Objavljeno: 27. 3. 2016 u 14:02h
Novo istraživanje pokazalo je kako poslijepodnevno spavanje u vremenskom trajanju dužem od 40 minuta povećava rizik od prijevremene smrti.
Studija koja je obuhvatila 300.000 ispitanika pokazala je uticaj popodnevnog drijemanja sa razvojem metaboličkog sindroma, uključujući gojaznost, visok krvni pritisak i povišen holesterol.
Istraživanje je na godišnjoj konferenciji predstavio American College of Cardiology (ACC).
Prema njemu, čovjekovo tijelo u snu tokom dana u trajanju višem od 40 minuta “umisli” da je u stanju dubokog sna što značajno utiče na metabolizam.
Studija tvrdi kako spavanje poslije podne čini ljude umornijim nego što zapravo jesu s tim što je obavezna razlika u dužini tog spavanja.
Odmornije, “bistrije” i bolje se osjećaju oni koji poslijepodne odspavaju najmanje pola sata. Ukoliko dođe do dubokog sna, mozak prelazi u fazu “sporih valova” nakon čega se osjećamo umornije i dezorjentisano.
Izvor: Klix.ba
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.