Bomba iz Vrbasa uništena na Manjači

Objavljeno: 28. 9. 2015 u 07:36h

Demineri su iz rijeke Vrbas kod Gradskog mosta u nedjelju izvadili neeksplodiranu avio-bombu, zaostalu iz Drugog svjetskog rata, koja je nakon toga uništena na vojnom poligonu na Manjači.

Potvrdio je to gradonačelnik Slobodan Gavranović po okončanju ove akcije istakavši da su stanovnici najbliže okoline mjesta vađenja bombe bili evakuisani s obzirom na to da je riječ o bombi velike razorne snage. Gavranović je dodao da se život u ugroženom području i prije 11 časova, kada je bio planiran kraj akcije, počeo vraćati u normalu.

“Na terenu nije bio nijedan problem. Imali smo potpunu saradnju stanovnika ugroženog područja. Već u ranim jutarnjim časovima pokazalo se da su građani dobro obaviješteni. Nigdje nije bilo gužve”, istakao je on.

U prvoj zoni od 400 metara u krugu oko Gradskog mosta mještani su na vrijeme napustili svoje domove, dok su u krugu od 400 do 800 metara mogli da borave u zatvorenom prostoru, ali nije bilo dozvoljeno kretanje pješaka ni vozila.

Pomoćnik direktora Republičke uprave Civilne zaštite za deminiranje Dragan Kos rekao je da su aktivnosti počele u sedam časova.

“U osam sati blokiran je Gradski most i pripremljena dizalica za podizanje bombe, a u devet časova je počelo njeno izvlačenje. Iako je planirano da akcija traje do 11 časova, uspjeli smo sve da završimo do 10 časova”, objasnio je Kos.

Načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Banjaluka Boško Pandža rekao je da je u ovoj akciji učestvovalo 360 pripadnika CJB-a i 40 članova Civilne zaštite.

“S ciljem zaštite imovine građana ugrožena zona je sve vrijeme bila pod kontrolom policije i nakon deblokiranja područja policija je ostala na terenu da prati povratak građana”, dodao je Pandža.

Pored pripadnika CJB Banjaluka i CZ, u akciji su bile angažovane ekipe Hitne pomoći, Centra za socijalni rad, ronilačkog kluba “Buk”, Vatrogasne jedinice Banjaluka i Vatrogasne brigade iz Prijedora.

Akcija

Štab za vanredne situacije donio je 15. septembra odluku o uklanjanju zaostale avio-bombe iz Drugog svjetskog rata. Avio-bomba je engleske proizvodnje, mase 466 kilograma.

Po izvlačenju iz vode bomba je sa visine od metar iznad površine vode spuštena u čamac na vreće sa pijeskom i transportovana nizvodno do prilaza kod dvorane “Obilićevo”. Tamo je tim Republičke uprave Civilne zaštite bombu utovario u vozilo koje ju je prevezlo na poligon na Manjači.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/bomba-iz-vrbasa-unistena-na-manjaci/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)