Objavljeno: 6. 9. 2013 u 15:39h
Iako je izgradnja sekularnog vodovodnog sistema u naselju Česma počela, iz ove mjesne zajednice poručuju da to neće riješiti problem snabdijevanja vodom cijele druge visinske zone, dok će se treća zona i dalje morati snalaziti bez vode.

Osim toga, to naselje, koje se nalazi nekoliko kilometara od centra grada, takođe nema ni metra kanalizacionog sistema i trotoara, a djeca pohađaju područnu osnovnu školu u tri smjene zbog nedostatka prostora.
Predsjednik Savjeta te mjesne zajednice Miladin Maličević rekao je da je u ovom naselju broj stanovnika porastao u posljednjih nekoliko godina, a jedan od većih problema im je i loša povezanost sa gradom. Za ulazak i izlazak iz naselja najčešće se koristi stari viseći most, sa jednom trakom, kod fabrike “Vitaminka”. Drugi most je kod “Incela”, ali je u lošem stanju, pa je gradnja mosta, takođe, prioritet ovog naselja.
– Prema podacima kojima raspolažem, trenutni radovi na vodovodnoj mreži idu prema predviđenom planu i očekujemo da će do početka zime sve biti gotovo. Međutim, to opet ne rješava problem snabdijevanja vodom za sve mještane – objasnio je Maličević dodajući da će u narednom periodu insistirati da izgradnja vodovodnog sistema bude nastavljena.
Ističe da je problem kanalizacije u ovom naselju potpuno zanemaren.
– Česma je gradska mjesna zajednica, a naselje ni u jednom dijelu nema izgrađen kanalizacioni sistem. Kanalizacija nam je potrebna jer se u posljednjih nekoliko godina povećao broj domaćinstava – objasnio je Maličević.
On dodaje da i pored višegodišnjih napora nisu poboljšani uslovi u kojima djeca ovog naselja pohađaju nastavu u područnoj školi “Vuk Stefanović Karadžić”. To će biti jedan od prioriteta koje će navesti u listi koju spremaju za gradsku upravu.
– U školi na raspolaganju postoje dvije učionice, a zbog povećanog broja učenika nastava se odvija u tri smjene. Regulacionim planom predviđena je izgradnja nove škole, a za to nije bilo sredstava. Kao prelazno rješenje predloženo je da se dogradi jedna učionica, međutim, ni to nije urađeno – dodao je Maličević.
Mještanka Jelena Benić, majka četvoro djece, tvrdi da je žalosno što se djeca moraju školovati u takvim uslovima.
– Ne živimo daleko od područne škole, ali uvijek se bojim kada djeca idu ili se vraćaju, jer je velika frekvencija vozila, a trotoara nema – dodala je Benićeva.
Most
Govoreći o putnoj vezi Česme sa gradom, Miladin Maličević je rekao da je prioritet gradnja mosta kod “Vitaminke”.
– Ukoliko bi taj problem riješili ne bi bilo gužvi, a mi bismo dobili bolju autobusku liniju, jer do centra grada ne bi bilo više od 30 minuta vožnje. Kada bi se izgradio most kod “Incela”, samo bi se povećala frekvencija saobraćaja kroz naše naselje, jer je ono pogodna zaobilaznica za Čelinac i dalje – precizirao je Maličević.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.