Prirodni lijekovi protiv anemije

Objavljeno: 29. 10. 2012 u 09:52h

Nedostatak željeza nije sam po sebi problem, ali ako se odrazi na manjak eritrocita onda postaje problem. Prehrana koja može pomoći mora sadržavati željezo u dobro iskoristivom obliku u barem 2 obroka dnevno, jer se vrlo male količine željeza odjednom mogu unijeti u organizam, takva nam je probava, na žalost. Tako da velike količine ne igraju bitnu ulogu, važno je često uzimati nešto bogato željezom, po mogućnosti dodati u barem 3 dnevna obroka jedan bogat izvor željeza.

Drugi problem je u tome što je željezo samo po sebi neiskoristivo ukoliko nema određenih vitamina i minerala za njegovu apsorpciju (unos u krv iz hrane). To su folna kiselina, vitamin C, kalcij. Oni su potrebni u minimalnim količinama da bi proces apsorpcije tekao dobro, ne u megadozama.

Riječ anemija u prevodu sa grčkog znači – bez krvi, odnosno malokrvnost. Ovo veoma rasprostranjeno, ali pomalo zanemareno oboljenje, zahtjeva pravovremeno liječenje, kako bi se izbjegle ozbiljnije posljedice po čovjekovo zdravlje. Jedna od najefikasnijih i najbezbjednijih terapija u liječenju anemije jeste primjena „lijekova“ iz prirode.

Anemija je često oboljenje među ženama, a naročito je izražena kod trudnica i žena sa obilnijim menstruacijama. Takođe, žene koje se često podvrgavaju rigoroznim dijetama, uglavnom ne unose dovoljne količine gvožđa u organizam, što vodi ka pojavi malokrvnosti.

Osim navedenih izazivača anemije, postoje i neki drugi, znatno ozbiljniji uzročnici, kao što su: različita unutrašnja krvarenja (čir, hernija – kila), hemoroidi, tumori digestivnog trakta, loša apsorpcija gvožđa (celijakija, Kronova bolest), anemija zbog povećane ili ubrzane razgradnje eritrocita – što je posljedica poremećaja u crvenim krvnim zrncima ili van njih.

Kada nema dovoljno gvožđa, nema ni transporta kiseonika do ćelija, a samim tim ni pravilnog rada mišića, kao i brojnih biohemijskih reakcija u organizmu.

Kako prepoznati

Ovo oboljenje ne daje uvijek jasne simptome. Čovjek može da ni ne posumnja u njegovo prisustvo, već počinje postepeno, neprimjetno da slabi i osjeća se malaksalo. Često se simptomi ispoljavaju tek kada se rezerve gvožđa potpuno potroše. Tad dolazi do pojave slabosti, nesvjestice, ubrzanog ili nepravilnog rada srca, brzog umaranja, pojave bljedila na licu, lomljenja noktiju, opadanja kose, gubitka apetita, glavobolje, krvarenja iz nosa i desni.

Veoma je važno da se redovno radi kontrola krvne slike, kako bi se na vrijeme otkrilo oboljenje, ali i kako bi doktor bio siguran u njegov uzrok.

Kako do gvožđa

Dnevne potrebe za gvožđem variraju i zavise od uzrasta, pola i rezervi u organizmu. Smatra se da djeca i žene u reproduktivnom dobu treba da unose oko 15 miligrama gvožđa dnevno, dok je potreba muškaraca za ovim mineralom smanjena na oko 8 miligrama. Kod trudnica se dnevne potrebe za gvožđem povećavaju na oko 30 miligrama.

Smatra se da se gvožđe iz mesa lakše usvaja (hem-izvori željeza), ali to ne znači da će vegetarijanci sigurno imati deficit gvožđa. Mnogo je važnije zdravlje unutrašnjih organa (jetra, digestivni trakt) – kako bi apsorpcija bila kvalitetnija. Osim toga, istraživanja u svijetu i našoj zemlji su pokazala da osobe koje ne jedu meso nemaju veću sklonost ka gubitku i manjku gvožđa u odnosu na nevegetarijance.

Na samo usvajanje gvožđa iz namirnica utiče i pravilna kombinacija različitih komponenti iz hrane.

 

Namirnice bogate gvožđem

Hrana bogata hem-izvorima željeza (bolje iskoristiv oblik koji dolazi u mesu):

  • IZVRSTAN IZVOR – školjke, svinjska jetrica, pileća jetrica, goveđa jetrica
  • DOBAR IZVOR – račići, sardine, puretina, tunjevina

Hrana bogata nehem-izvorima željeza (slabije iskoristiv oblik koji dolazi u biljkama):

  • IZVRSTAN IZVOR – kuhani pasulj i leća, grašak, soja, bundevine sjemenke, suncokret sjemenke, med, polen, matični mliječ, medljikovac (šumski med), pečeni krompir (u korici), šparoge, cvekla, bijeli luk (svjež ili tinktura), kupina, paradajz, špinat, kopriva (svježa, u obliku čaja ili kapi), lubenica, grožđice, žitarice u cijelom zrnu, a naročito njihove klice
  • DOBAR IZVOR – sok od šljiva, sušene breskve, badem, suhe marelice

Postoji čitav niz narodnih recepata koji su vrlo efikasni i potpuno neškodljivi u terapiji ovog oboljenja.

Kako da se gvožđe bolje apsorbuje 

  • Jedite sirovo povrće i voće bogato C vitaminom uz obrok koji sadrži gvožđe. Vitamin C znatno poboljšava asimilaciju gvožđa u organizmu.
  • Upotreba svježe cijeđenih sokova prije jela takođe povećava sposobnost organizma da usvoji što veću količinu gvožđa.
  • Mliječne produkte i druge namirnice bogate kalcijumom jedite odvojeno od namirnica bogatih gvožđem, jer kalcijum dokazano remeti asimilaciju gvožđa.
  • Izbjegavajte upotrebu kofeinskih napitaka (kafa, crni i zeleni čaj), naročito nakon jela.
  • Uočeno je da priprema jela u posudama od livenog gvožđa donekle obogaćuje namirnice gvožđem.
  • Pušenje treba izbegavati i u slučaju anemije, jer podstiče njen razvoj.

NAMIRNICE KOJE POBOLJŠAVAJU APSORPCIJU ŽELJEZA

  • meso, riba, perad
  • voće – narandže, sok od narandže, dinja, jagoda, grejpfrut, limun
  • povrće – brokula, prokulica (kelj pupčar), paradajz, sok od paradajza, krompir, paprika, bijelo vino
  • začini – ruzmarin, čili, bosiljak, curry, cimet

NAMIRNICE KOJE INHIBIRAJU ISKORIŠTENJE ŽELJEZA IZ OBROKA

  • Crveno vino, kafa, crni čaj
  • Povrće – kisela repa, rabarbara
  • Cjelovite žitarice i mekinje
  • Sojini proizvodi
  • Mlijeko

RECEPT

Čaj od koprive

Osam kašika sitno isjeckanog lišća koprive preliti litrom ključale vode. Ostaviti da odstoji dva sata, procijediti i piti u toku dana.

Čaj od četiri biljke

Pomješajte iste količine listova koprive, žalfije, majčine dušice i nane. Kašičicu ove čajne mješavine prelijte sa 2,5 dl hladne vode, kuvajte jedan minut, pa ostavite da odstoji pet minuta. Procijedite, zasladite medom i dodajte limunov sok. Dnevno treba popiti najmanje dvije šolje ili oko pola litre ovog čaja.

Ne morate stalno piti sok od cvekle i kupine, jetricu. Važno je da imate dobar izvor željeza i da željezo unosite u više obroka. Ukoliko se situacija ne popravi u roku od 3 mjeseca, uzmite kuru suplemenata željeza u ovim dnevnim količinama : 50 mg željeza; 200 mcg folne kiseline; 250 mg vitamina C – a od svog doktora zatražite najkvalitetniji proizvod, jer ćete s njime najviše profitirati, iako će vjerovatno biti najskuplji.

I na kraju, tamna čokolada! Oko 36mg željeza dobijete sa 100 g tamne čokolade. Zar nije dobra stvar da je tako ukusna namirnica, takođe i zdrava? Svakodnevno pojedite malu količinu tamne čokolade kako bi popravili željezo u vašoj krvi, a i raspoloženje.

Izvor: Zdrava Hrana

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/prirodni-lijekovi-protiv-anemije/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])