Pet faktora koji povećavaju rizik od raka dojke

Objavljeno: 21. 10. 2021 u 19:58h

Rak dojke najčešća je zloćudna bolest kod žena, a statistički podaci govore kako u Hrvatskoj svaka deseta žena oboli od te opake bolesti. Upravo zbog toga vrlo je važno poduzeti sve moguće mjere kako bi se ova brojka smanjila. No, obolijevanje od raka dojke povezano je s nizom faktora. Na neke od njih možemo utjecati sami.

Pretilost

Pretilost kod žena povećava rizik obolijevanja od raka dojke za čak 30 do 60 posto. Ovo istraživanje provela je svjetska organizacija za borbu protiv karcinoma dojke.

Masne stanice potiču razvoj ženskog spolnog hormona estrogena. Pojačana proizvodnja estrogena pak potiče razvoj stanica tumora.

Fizička neaktivnost

Fizička aktivnost značajno utječe na naše tijelo. Djeluje protuupalno, jača imunitet i snižava razinu inzulina u tijelu. Na taj način tijelo se lakše samostalno bori protiv bilo kakvih potencijalnih uzročnika bolesti, među kojima je i rak dojke.

Rezultati gotovo 30 znanstvenih istraživanja potvrđuju kako se rizik od obolijevanja kod žena koje vježbaju barem tri sata tjedno smanjuje za čak 30 do 40 posto.

Loše prehrambene navike

Brojna istraživanja potvrdila su da crveno meso i šećer potiču razvoj stanica tumora. Ispijanje veće količine alkoholnih pića utječe na jače i brže stvaranje estrogena, a time se povećava rizik od raka dojke.

Povrće pak ima potpuno suprotan efekt. Ono iz skupine kupusnjača (kupus, cvjetača, brokula, kelj) djeluje protuupalno te balansira razinu estrogena u organizmu. Sličan efekt imaju i crveno (rajčica i mrkva) te lisnato povrće (salata i špinat).

Genetika

Žene koje u genima BRCA1 i BRCA2 nose određenu mutaciju, imaju značajno povećan rizik obolijevanja od raka dojke. Genetičko testiranje na nasljednu sklonost za rak dojke i jajnika u Hrvatskoj se radi u laboratoriju za nasljedni rak na Institutu Ruđer Bošković.

Pravo na testiranje gena BRCA1 i BRCA2 na teret HZZO-a imaju osobe kod kojih postoji sumnja na nasljedni rak dojke, na što upućuju rani nastup bolesti, recidiv bolesti, obostrani rak dojke, multicentrični rak dojke, rak dojke u muškarca, određene karakteristike samog tumora (npr. trostruko negativni rak dojke), grupiranje oboljelih pojedinaca unutar obitelji te multiplicitet tumora (npr. rak dojke, jajnika, gušterače i melanom).

Porodična anamneza

Ako je neko u vašoj užoj porodici (majka, sestra ili baka) obolio od raka dojke, čak i ako niste nositelj spomenutih gena, šanse za obolijevanje od ove bolesti se udvostručuju. Ako u porodici imate više od jedne osobe koja je oboljela od raka dojke, vaš rizik je trostruko veći.

Spadate li u ovu rizičnu skupinu, preporuka je da potražite savjet doktora specijalista, koji će vas upoznati sa svim mogućnostima preventivnog liječenja, odnosno postupcima smanjivanja mogućnosti obolijevanja od raka dojke, kao što je preventivna mastektomija.

Izvor: N1

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/pet-faktora-koji-povecavaju-rizik-od-raka-dojke/||claudebot