Objavljeno: 23. 12. 2021 u 18:52h
Posljednjih nekoliko decenija vjerovalo se da je hljeb nezdrav i da ga treba izbjegavati u širokom luku, naročito tokom dijeta.
Međutim, nutricionistkinja Maja Astaloš otkrila je koji hljeb se može jesti bez trunke razmišljanja.
“Hljeb je bespotrebno ozloglašen, naravno govorim o integralnom hljebu. Problem je ono što mažemo na hljeb, jer smo skolni da stavljamo prazne kalorije ili neke bespotrebne šećere. Veoma je važno i da ne pretjerujemo, jedna kriška uz obrok sasvim je dovoljna, jer u 100 grama hleb ima samo 70 kalorija i to je sasvim u redu za naš organizam”.
Često se govori o autofagiji, načinu ishrane koji mnogi primjenjuju kao dijetu, a koja podrazumijeva 16 sati bez hrane. Evo šta kaže nutricionista, koliko je takav način ishrane zaista zdrav.
“Autofagija je dobra za mlade i zdrave ljude, ali je opasna na primjer za dijabetičare. Svakako se slažem da tri sata prije spavanja ne treba jesti i da to uvijek treba da budu lagani obroci. Ali često izbjegavanje hrane isto može da bude pogubno za metabolizam i da dovede do insulinske rezistencije koja se pojavljuje u posjlednje vrijeme. Ona može i da bude uvod u dijabetes i nažalost neki ljudi se nikada ne vrate u pređašnje stanje. Uvijek govorim važno je imati mjeru, okružiti se pozitivnim ljudima i biti nasmijan”.
Izvor: Srpskainfo
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.