Objavljeno: 17. 2. 2016 u 15:54h
Rezultati nisu baš ohrabrujući…

Čovjek može da izdrži više od tri nedjelje bez hrane – Mahatma Gandi je preživio 21 dan potpune gladi, ali potreba tijela za vodom je potpuno druga priča.
Barem 60 odsto tijela odrasle sobe je sačinjeno od vode i svakoj živoj ćeliji u tijelu je voda potrebna da bi funkcionisale. Voda radi kao lubrikant za naše zglobove, reguliše temperaturu tijela kroz znojenje i disanje, i pomaže da se iz tijela izbace toksini.
Za razliku od hrane, maksimalan period koji neka osoba može da preživi bez vode je nedjelju dana. To bi naravno bilo još kraće u uslovima gdje su velike vrućine.
Ova procjena je ustanovljena na osnovu posmatranja ljudi koji su bili na samrti i prestali da uzimaju hranu i vodu, objasnio je profesor biologije sa “Džordž Vašington” Univerziteta Rendal K. Peker u intervjuu za “NBC News”.
Međutim, i tih nedjelju dana je velikodušna procjena i realnije je da čovjek može da preživi svega tri do četiri dana bez vode.
“Možete da preživite 100 sati bez unosa tečnosti ukoliko je prosječna temperatura vazduha napolju. Ako je hladnije, možda možete i malo duže, a ukoliko ste izloženi Suncu, vrijeme preživljanja je kraće”, rekao je profesor sa “Duke” Univerziteta Klod Piantadosi.

Naša tijela konstantno gube vodu, zbog čega je unos jedne čaše vode dnevno nedovoljno da naša tijela budu potpuno funkcionalna. Gubimo tjelesnu tečnost kada se znojimo, kada idemo u WC, pa čak i dok dišemo.
“U ekstremnim uslovima odrasla osoba izgubi jedna do jedan i po litar znoja na sat vremena. Ukoliko se taj gubitak vode ne nadoknadi, ukupna količina tjelesnih tečnosti će brzo opasi i što je najopasnije, opašće i količina krvi”, napisao je Peker.
Kada imamo previše slabu cirkulaciju krvi u tijelu, krvni pritisak opada do nivoa koji može biti fatalan. Temperatura tijela se takođe podiže kada prestane da se znojimo.
Dehidracija koja izazove gubitak više od deset odsto težine tijela je hitan medicinski slučaj i ukoliko se ne reguliše, vodi ka smrti.
Iako dobijamo i neku količinu vode iz hrane, direktan unos tečnosti je glavni i najbolji izvor vode.
Druga pića poput soka od pomorandže ili mlijeka takođe mogu da pomognu da se tijelo hidrira. Jedina tečnost od koje ćete željeti da budete što dalje u trenucima dehidracije je alkohol, jer čini da tijelo gubi još više tečnosti nego obično.
Izvor: Mondo
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.