Objavljeno: 15. 2. 2022 u 20:55h
Aditiv titanijum-dioksid izbacuje se iz hrane u Evropskoj uniji. Ta odluka donijeta je nakon nedavnih istraživanja koja pokazuju da je štetan po zdravlje ljudi.
Titanijum-dioksid zvuči potpuno nepoznato, ali je našem organizmu itekako poznat. Svakodnevno ga konzumiramo kroz kolače, peciva, različite prelive za salate. Njegov efekat bijeljenja daje svježiji izgled hrani, ali ne i našem organizmu.
Na listu aditiva koji ne smiju da se jedu, za pola godine će ući i titanijum-dioksid, barem u Evropskoj uniji. Upotrebljava se od 2009. godine, ali su istraživanja na pacovima, započeta 2017. godine u Francuskoj, ukazala da nije bezbjedan kako se činilo.
“Pokazalo se da veoma lako prolazi kroz gastrointestinalni trak i izaziva upalne reakcije. To su posljednja istraživanja i još uvijek se ne zna da li stiže do mozga. Smatra se da u velikim koncentracijama djeluje genotoksično, odnosno djeluje na DNK čovjeka i dovodi do pojave karcinoma”, rekla je za Kurir televiziju dr Veroslava Stanković, specijalista ishrane zdravih i bolesnih ljudi.
U malim koncentracijama, navodi ona, ne bi trebalo da bude toliko štetan, ali s obzirom na to da je, osim u prehrambenoj, jednako zastupljen u kozmetičkoj industriji, stomatologiji i građevini, može postati opasan.
Izvor: Agencije
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.