Kako se nekada (g)radilo (Foto)

Objavljeno: 26. 6. 2019 u 11:53h

Serijal “Banjaluka nekad i sad”, započet prije tri-četiri mjeseca za ovaj portal, bavio se temama o prošlosti i sadašnjosti ovog grada. Budući da uskoro ulazimo u vremensku zonu obilježavanja 50. godišnjice katastrofalnog zemljotresa koji je zadesio Banjaluku i okolne opštine (26. i 27. oktobar 1969. godine) ovu ali i naredne teme serijala usmjerićemo na ovaj vanredni događaj – bitan za istorijat grada u kojem živim(o).

Kako su mladi (g)radili i obnavljali razrušenu Banjaluku u fokusu je ovog nastavka. Čim se, sjećam se, prašina slegla sa ruševinama porušenog grada u sada već nepostojećem Klubu akademičara (KAB) počeli su razmišljati – kako da pomognu svom gradu. I osmislili su Omladinsku radnu akciju na saveznom nivou. U ljeto 1970. godine održana je prva SORA “Banjaluka 70.” sa sjedištem i naseljem u sadašnjem Poljokanovom parku u Kozarskoj ulici. Sjećam se da su se okupile brigade iz skoro svih bivših jugoslovenskih republika. Isto se ponovilo i naredne godine. Poljokanov park je bio prepun mladosti, silnog entuzijazma i perioda koji je najbolje ilustrovao pokojni Vladimir Savčić-Čobi onom pjesmom “Bilo neko vrijeme pošteno”. Ovoj banjalučkoj prethodile su one čuvene i istorijski opisane akcije kao što su izgradnja Auto-puta “Bratstvo-jedinstvo”. Ili još ranije izgradnja pruge “Šamac-Sarajevo”, pa “Brčko – Banovići”. I da ne nabrajamo dalje.

Mladi su gradili zemlju, ali i sebe. I danas stari brigadiri i udarnici se sjećaju kako su, već treći dan akcijanja, “nabijali žuljeve”, ali i pjevali rodoljubive pjesme poput: “U tunelu, u sred mraka sija zvijezda petokraka”, ili “Druže Tito, ljubičice bijela, tebe voli omladina cijela”. Sve uz logorsku vatru i zabavne večeri u naselju. Tako je bilo i u Poljokanovom parku. Brigadiri iz cijele zemlje su pomagali graditeljima novih naselja u Banjaluci, među kojima je najveći bio “Borik”, a u večernjim časovima se družili, pjevali, nekim tinejdžerima banjalučke akcije su bila mjesta prvih zaljubljivanja, pa i – poljubaca.

Pored rada brigadiri su imali i vanradne aktivnosti. Organizovani su razni kursevi, a najpopularniji je bio onaj iz – vožnje. Beogradska auto-škola “Crveni signal” je učila vozačkim vještinama dotadašnje analfabete, među kojima je bio i potpisnik ovih redova. Većina nas je – nakon obuke – uspješno položila vozački ispit.

Radilo se i na ideološkoj (iz)gradnji mladih naraštaja. U Poljokanovom parku – to je i na Međunarodnom sudu u Hagu priznao – u Savez komunista Jugoslavije (SKJ) primljen je i kasniji ultranacionalista i radikal Vojislav Šešelj.

Nakon što je SORA “Banjaluka” izgubila status savezne akcije, a u Poljokanovom parku ostale barake i drugi prateći sadržaji, to je tadašnji Opštinski komitet omladine Banjaluka nastavio sa akcijaškom tradicijom. Ljeti su se ovdje okupljali mladi iz Banjalučkih srednjih škola i studenti. Uglavnom su radili na uređivanju obala Vrbasa, ali se i cijelo ljeto – družili i voljeli!

Danas pustoš

Poljokanov park ovog ljeta, ali i dosta ranijih, djeluje (o)tužno. Nema akcija, nema mladosti, nema pjesme… Blagovaonicu čuvenog Poljokana (o čemu smo nedavno pisali), gdje je bila smještena komanda svih akcija, čuva Borka Dragić. Kaže:

“Suprug Duško koji je preminuo i ja smo otkupili ovu kuću. Duško je bio jedan od posljednih komandanata akcija na opštinskom i regionalnom nivou. Sama jesam, ali živim sa uspomenama na nekadašnju mladost i živo(s)t koji su osvajali prostore ovog parka.”

Danas nema te pokretačke “snage” koje bi obnovile entuzijazam dobrovoljnog omladinskog rada. Banjalučka, a i druga omladine, žive nekim drugim ritmom i interesom!

Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/nekad-i-sad/kako-se-nekada-gradilo-foto/||claudebot