Digitalno prate usjeve u RS

Objavljeno: 1. 7. 2020 u 13:54h

Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić

U prostorijama kompanije M:tel danas je predstavljen projekat digitalizacije u oblasti poljoprivrede koji su m:tel i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske zajedno realizovali.

Na ovaj način M:tel i resorno Ministarstvo su zajedno pokazali primjer kako se digitalizacija može na dobar način upotrijebiti u realnom sektoru.

Projekat digitalizacije u oblasti poljoprivrede jedan je od velikih projekata koji je resorno Ministarstvo u saradnji sa kompanijom m:tel započelo ove godine, a kroz direktnu i efikasnu integraciju nauke i tehnologije u oblasti poljoprivredne proizvodnje putem pametnog softverskog rješenja „etFarm“, kojim će se omogućiti višestruke uštede i olakšati praćenje usjeva.

Radi se o integralnom informacionom sistemu, razvijenom po svim svjetskim standardima, čiji je spektar korisnika veoma širok.

Ovaj sistem omogućava praćenje i kontrolu podsticaja, upravljanje zemljišnjim resursima, planiranje i praćenje proizvodnje i sl.

Takođe, prednost ovog sistema je što savjetodavcima i proizvođačima omogućava stalni uvid u parcele koje vode, te pruža niz alata za upravljanje proizvodnjom.

Marko Lopičić, generalni direktor M:tela kazao je da je kompanija m:tel već godinama unazad naročito fokusirana na digitalizaciju kao garant za bolju budućnost u svim oblastima života.

Digitalna transformacija obezbjeđuje efikasnije i bolje poslovanje

Boris Pašalić i Marko Lopičić

“Digitalna transformacija, između ostalog, uz pomoć modernih tehnologija, obezbeđuje efikasnije i bolje poslovanje, a svoju primenu vidi u svim privrednim oblastima i granama. S tim u vezi, gde god postoji potreba i šansa za saradnju koja uključuje i proces digitalizacije, kompanija m:tel je zainteresovana da bude deo tog projekta“, pojasnio je Lopičić.

Lopičić je naveo da je jedan od takvih ugovora, odnosno realizovanih projekata upravo je ovaj koji je nastao u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

“Ovaj projekat predstavlja jednu prekretnicu u poljoprivrednoj proizvodnji. Napravili smo jedan domaći proizvod koji je napravljen u RS. Ova platforma je alat za precizno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom. Sistem omogućava direktnu i efikasnu integraciju nauke u poljoprivrednu proizvodnju, a razvijen je po standardima EU, a sve funkcionalnosti prilagođene su konkretnoj nameni, prema potrebama Ministarstva“, rekao je Lopičić.

Poljoprivredna proizvodnja je i naučna oblast

Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske je naveo da je Ministarstvo opredijeljeno za nove tehnologije u poljoprivredi, te da i samo aktivno radi na tom planu.

“Poljoprivredna proizvodnja nije samo dio privrede već je i naučna oblast i naravno da je podložna nekim novostima i definitivno se poljoprivreda i razvija zahvaljujući primjeni novih znanja i tehnologija”, kazao je Pašalić.

Dodao je da ovaj sistem pruža beskonačne mogućnosti da se dalje nadograđuje.

„Našim poljoprivrednicima već više od dvije godine besplatno na raspolaganju i naš prognozno-izvještajni servis – Carpo, koji je razvilo Ministarstvo, a planira se uvođenje i dodatnih servisa za pomoć poljoprivrednim proizvođačima, o čemu ćemo uskoro obavijestiti javnost “EtFarm” će svakako dodatno unaprijediti digitalizaciju u oblasti poljoprivrede i mi u Ministarstvu ovakvim projektima dajemo punu podršku“, rekao je Pašalić.

Nekoliko modula za praćenje

Prema njegovim riječima, ima nekoliko modula za praćenje, modul za praćenje stanja usjeva omogućava da mnogo ranije na samoj biljci vidimo neku manifestaciju, poput suše ili nedostataka nekih hranjivih elementa.

“Sada možemo iz kancelarije sa nekoliko klikova mišom vidjeti šta se na kojoj parceli nalazi u RS. Mi smo ranije morali slati svoje kolege da odu u recimo Zvornik sa geometrom da utvrde da li se na nekoliko parcela nalazi pšenica”, objasnio je Pašalić.

Utvrđeno da 2.000 hektara pod pšenicom ne postoji

Pašalić je dodao da je ove godine utvrđeno da 2.000 hektara pod pšenicom koje su poljoprivredni proizvođači prijavili ustvari ne postoji.

“Ako uzmemo da je 300 KM po hektaru podsticaj za pšenicu i uzmemo u obzir da ovih 2.000 hektara nije zasađeno dobijamo uštedu od 600.000 KM, zatim 60 KM podsticaja je za regresirani dizel po hektaru to je još 100.000 KM, dakle samo na jednoj kulturi mi smo uštedjeli ove godine 720.000 KM”, objasnio je Pašalić.

„Et Farm“ čini više modula: etFarm LPIS, etFarm polje, etFarm kolektor, etFarm administracija.

Izgled platforme „etFarm“

U toku rad na još dva servisa i dvije baze podataka

U toku je rad na još dva servisa i dvije baze podataka i to zemljišni informacioni sistem i fitosanitarni GIS.

U „etFarm“, poljoprivredni informacioni sistem, integrišu se podaci iz više izvora: digitalni katastarski planovi iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, podaci o korištenju parcela i posjedima iz APIF-a, satelitski snimci, te podaci koje unose korisnici.

Kompanija m:tel i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske nastaviće saradnju i u budućnosti, s ciljem modernizacije oblasti poljoprivrede uz pomoć najsavremenije tehnologije današnjice.

Ugovor o saradnji je potpisan u martu, ali zbog situacije sa korona virusom on nije ranije predstavljen.

Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/poljoprivreda/digitalno-prate-usjeve-u-rs/||claudebot