Kostariki penal-triler, istorija i četvrtfinale!

Objavljeno: 30. 6. 2014 u 08:19h

Reprezentacija Kostarike napravila je najveći uspjeh u istoriji, pošto je u dramatičnom meču osmine finala Mundijala savladala Grčku poslije penala 1:1 (5:3).

kostarika

Uspjeh ‘Tikosa’ je još veći jer su posljednjih sat vremena igrali sa igračem manje, ali su požrtvovana igra i fantastični golman Kejlor Navas donijeli trijumf.

Poslije 120 minuta nije bilo pobjednika, Kostarika je povela, ali je Papastatopulos izjednačio u posljednjim trenucima meča. Navas zatim brani šut Gekasu, a Umanja donosi svom timu istoriju!

Kostarika će se za polufinale boriti sa selekcijom Holandije, koja je tek u finišu meča uspjela da preokrene rezultat, a junak trijumfa bio je Klas-Jan Huntelar.

Susret selekcija iz Centralne Amerike i Evrope donio nam je ono što su svi očekivali. Tvrdu i strpljivu igru, puno faulova na sredini, ali se sve to promijenilo u 66. minutu. Tada je štoper ‘Tikosa’ Oskar Duarte zaradio drugi žuti karton, iz isto toliko faulova, međutim, Grci u preostalih sat vremena nisu stigli do prokreta.

Po šampione Evrope iz 2004. godine kobna je bila četvrta serija jedanesteraca, Navas je odbranio šut Teofanisu Gekasu, da bi zatim Umanja savladao Karnezisa za veliko slavlje.

Kostarikanci su tako popravili rezultat iz Italije ‘90, kada ih je Bora Milutinović predvodio do osmine finala. Takođe, Kostarika je prva selekcija, od SAD iz Japana i Južne Koreje, iz KONKAKAF zone koja je ušla među osam najboljih na svijetu.

Na samom startu susreta zanimljiva scena, na centru su se našli kapiteni dviju selekcija, saigrači iz Fulama – Brajan Ruis i Jorgos Karagunis.

Kostarikanci su bolje otvrili meč, imali loptu u svom posjedu u uvodnim minutima, ali su djelovali pasivno pa nisu uspjeli ozbiljnije da zaprijete. Grčka je nedugo zatim preuzela kontrolu i počela da prijeti, uglavnom preko bokova, ali ni oni nisu uspijevali da pogode barem okvir gola. Jedan od ključnih momenata susreta dogodio se u 42. minutu, kada je Duarte zaradio prvu javnu opomenu, da bi 120 sekundi kasnije Dimitris Salpingidis promašio sjajnu šansu.

Tačnije, sjajan je bio Kejlor Navas. Holebas je povukao kontru i pronašao iskusnog napadača na drugoj stativi, ovaj je šutirao iz prve – a Navas koljenom izbacio loptu u aut. Do kraja poluvremena nije bilo više šansi, pa se na odmor otišlo bez golova i šuta u gol (0/6).

Nastavak nam je donio ofanzivu Grka, ali su ‘Tikosi’ bili ti koji su prvi stigli do vođstva. Neumorni Džoel Kembel je vukao loptu i proigrao Bolanjosa na lijevom boku, da bi veznjak odložio loptu na ivicu kaznenog, do kapitena Ruisa. Prekaljeni centarfor je primijetio da je Karnezis zaostao na prvoj stativi i divnim i preciznim udarcem plasirao loptu u mrežu. Bio je to prvi šut u okvir gola Kostarike.

Samo tri minuta kasnije moglo je da bude 2:0, ali je sudija VIlijams previdio igranje rukom Vasilisa Torosidisa (na veoma sličan način kao Nemanja Vidić prije četiri godine u JAR).

Ekipa Fernanda Santosa djelovala je izgubljeno poslije primljenog gola, da bi selektor uvođenjem Kostasa Mitroglua pokušao nešto da promijeni. Međutim, za to se potrudio nesrećni Oskar Duarte u 66. minutu.

Holebas mu je zadavao previše problema po lijevoj strani, pa je štoper Kostarike bio prinuđen da ruši zahuhtalog Grka, a arbitar mu je bez razmišljanja pokazao crveni. Od tog trenutka krenula je ultraofanziva Grčke, pokušavala su na sve načine, ali im je nedostajalo koncentracije u završnici. I kada su uspijevali da pogode gol, Navas je bio neprelazan.

Ipak, Grci kao Grci, nastavili su da ‘kidišu’ sve do posljednjeg minuta, da bi im se to ponovo isplatilo. Dugo je trajala akicija Helasa u nadoknadi vremena, Gekas je šutriao iz okreta, Navas kratko odbio, a Sokratis Papastatopulos zakuzao loptu u mrežu. Bio je to prvi pogodak koji su Kostarikanci primili iz igre za, ispostaviće se, 390 minuta fudbala. Produžeci.

Nastavila je Grčka u istom ritmu, pritiskali su sa svih strana od starta dodatnih pola sata, ali su i dalje sve uspijevali da upropaste prije ulaska u kazneni. Najbolju priliku da sve riješi i izraste u junaka imao je Kostas Mitroglu, poslije kontre “5 na 2”, ali se loše snašao.

Pristupilo se izvođenju penala, a seriju je otvorio Bolanjos sigurnom realizacijom. Odgovorio mu je Mitroglu na isti način, da bi zatim pogađali Ruis i Gonsales sa jedne, i Holebas i Lazaros sa druge.

Džoel Kembel je hladnokrvnom egzekucijom donio novu prednost svojoj ekipi, da bi zatim loptu uzeo Teofanis Gekas. Dobro je gađao, željevši da pogodi gornji desni ugao gola Navasa, igrača utakmice, ali ga je golman Tikosa pročitao i odbranio penal.

Očekivanja nacije pala su na defanzivca domaće Saprise – tridesetjednogodošnjeg Mihaela Umanju. Iako bekovi ne važe za dobre izvođače prekida, Umanja je bio vrlo siguran i snažnim šutem ispisao nove stranice fudbalske istorije svoje zemlje.

Kostarikanci su tako nastavili svoju bajku, na tom putu su iza sebe ostavili tri prvaka svijeta – Engleze, Urugvajce i Italijane. Mogu li do nove senzacije preko Holanđana?

Izvor: B92

/aktuelno/kostariki-penal-triler-istorija-i-cetvrtfinale/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])