Jedni jedva preživljavaju, drugi žive na visokoj nozi

Objavljeno: 9. 10. 2018 u 18:19h

Iako brojna istraživanja pokazuju da je BiH jedna od najsiromašnijih država svijeta, u ovu zemlju godišnje se uveze nekoliko stotina miliona KM najluksuznijih proizvoda. 

To je pokazatelj da, pored onih koji jedva sastavljaju kraj s krajem, u BiH ima i dosta građana kojima cijena nije nikakva prepreka da dođu do kvalitetnog zalogaja ili kapljice, te ostalih roba koje su velikoj većini stanovništva nedostižne.

Tako smo, prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, lane uvezli cigareta i duvana vrijednosti oko 73 miliona KM, žestokih pića i vina oko 58 miliona, parfema 13 miliona, nakita 6,6 miliona, krzna dva miliona KM.

Brazilskih oraha, te ostalih orašastih plodova pojedemo za 13 miliona, a egzotičnog voća za 5,5 miliona KM. Na dimljenu ribu i losos godišnje potrošimo više od dva miliona KM, kolika je i vrijednost uvezenog jastoga, rakova, škampi i kozica. Za godinu dana pojedemo i dagnji, sipe, hobotnica, lignji… koje nas koštaju oko pet miliona KM, a tu je i 200 kilograma kavijara i njegove zamjene.

Kad se saberu sve ove brojke, nije teško izračunati da samo na pomenute proizvode dnevno potrošimo skoro 800.000 KM.

S druge strane, posljednja anketa o potrošnji pokazala je da jedno domaćinstvo u Srpskoj na hranu i piće mjesečno u prosjeku realno troši 410 KM, tako da tri njegova člana dnevno na raspolaganju imaju svega 13,5 KM.

Ništa čudno, s obzirom na to da od oko 264.000 zaposlenih, čak 188.500 njih radi za manje od prosječne plate, koja iznosi 852 KM.

Podaci Saveza sindikata RS pokazuju da potrošačka korpa za jednu četvoročlanu porodicu košta 1.870 KM. Trošak za prehranu iznosi 690 KM, a za manje od ovog iznosa u RS radi više od 145.000 zaposlenih.

Svi oni, kao i 112.000 nezaposlenih, te većina penzionera, pomenute luksuzarije samo mogu da sanjaju.

Za razliku od njih, koji ni sami ne znaju kako preživljavaju od prvog do prvog, više istraživanja pokazalo je da u državi živi oko 100 multimilionera, čije bogatstvo vrijedi nešto više od 10 milijardi KM. Tu je i 525 milionera, a riječ je o stanovnicima koji na svojim računima u komercijalnim bankama imaju po milion KM i više.

U udruženjima za zaštitu potrošača kažu da socijalna raslojenost na ovim prostorima nikada nije bila veća. Naglašavaju da su pomenute luksuzne robe privilegija malog broja građana, koji i u vremenima dok mnogi preživljavaju zahvaljujući besplatnom obroku u javnoj kuhinji, žive izuzetno dobro.

“Nezaposleni, penzioneri i dobar dio radničke klase jedva uspijevaju da se prehrane, jer njihova primanja nikako ne mogu da prate troškove života. Jasno je da pomenute prehrambene đakonije, vina, krzna, parfemi, ne završavaju u njihovim domovima. Za većinu građana je bitno da uspiju da obezbijede dovoljno hljeba i onih najosnovnijih životnih namirnica, a meso i kad pazare, kupe po 250 grama” – kaže izvršna direktorka trebinjskog Udruženja za zaštitu potrošača „Oaza“ Nedeljka Ilijić.

To potvrđuju i istraživanja svjetskih organizacija i institucija, koja su pokazala da stanovnik BiH u prosjeku godišnje potroši 110 kilograma hljeba, a građanin EU tek 35 kilograma. S druge strane, u RS i BiH se po glavi stanovnika pojede 28 kilograma mesa – u prosjeku 76 grama dnevno, u odnosu na zemlje EU, čiji građanin u svojoj ishrani godišnje pojede čak 91 kilogram.

Za auto pola miliona

U BiH su u 2018. uvezena ubjedljivo dva najskuplja automobila unazad pola decenije, koji zajedno koštaju nešto više od milion KM. Na prvom mjestu je porše-991 GT2/kupe, koji je sa uvoznim dadžbinama koštao skoro 515.000 KM.

Da pojedinci troše basnoslovne svote i na nekretnine pokazuje podatak da je najskuplja kuća koja je ove godine prometovana u Srpskoj. Koštala je 1,1 milion maraka. Najskuplji prometovani poslovni prostor u RS koštao je pola miliona, a najskuplji stan 340.459 KM.

Izvor: Srpskainfo/ Maja Bašić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/jedni-jedva-prezivljavaju-drugi-zive-na-visokoj-nozi/||claudebot