Objavljeno: 21. 10. 2022 u 12:18h
Dok se političari do iznemoglosti bore za (ne)osvojene glasove na proteklim opštim izborima u BiH, cijene nekontrolisano rastu svega, pa tako i goriva, a prevoznici, kojima je prije tih istih izbora obećano sve i svašta, prepušteni su sami sebi.
Ništa nije uradila ni Radna grupa formirana u okviru Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske još prije skoro tri mjeseca sa ciljem da sagleda situaciju i pokuša na institucionalnom nivou riješiti probleme prevoznika.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić rekao je da su cijene nafte i ovih dana išle gore, te da su dostigle 3,5 KM po litri.
“Nažalost, protest koji smo održali zbog visokih cijena nafte urodio je plodom samo toliko da smo imali sastanak u resornom ministarstvu i da smo oformili radnu grupu, ali koja evo do danas nije dala nikakva rješenja”, kaže Grbić.
On kaže da prevoznike nakon sastanka održanog u Vladi Srpske niko više nije kontaktirao, niti ponudio rješenja.
Akcize za gorivo nisu usvojene, a Grbić više ne očekuje ni da će biti.
“To smo i znali, ali smo tražili da se uvede određeni modalitet, kao što je u Sloveniji, da se na utrošenih 1.000 litara goriva prevoznicima se vraća 70 evra. Međutim, to kod nas nije prošlo, niti će proći, a sa ovom cijenom goriva i pretpostavkom da će dostići 4 KM, prevoznici su u bezizlaznoj situaciji”, rekao je Grbić.
On je napomenuo da situaciju otežava i činjenica da ne mogu podići cijenu prevoza, te da je ona na istom nivou kao kada je gorivo koštalo 1,5 KM po litri.
“Vozačima ne možemo dati platu koju su zaslužili i oni u sve većem broju odlaze da rade u inostranstvo, što je i razumljivo. Sve je manje i prevoznika, koji odjavljuju svoje firme u Srpskoj i registruju ih u sloveniji ili drugim evropskim zemljama, u kojima imaju mnogo povoljnije uslove za rad”, kaže Grbić.
U Republici Srpskoj, kaže Grbić, prevoznici su srećni ako uspiju da poslovanje održe na pozitivnoj nuli i da ne idu u gubitak.
“Međutim, sa današnjom cijenom goriva i cijenom usluge prevoza – treba biti čarobnjak da se to i uradi”, kaže Grbić.
On je upozorio i na poražavajuće činjenice – da je 70 odsto vozača penzionera, koji mogu da voze unutar BiH, kao i da je od 3.700 prevoznika koji su prije 10 godina registrovani u ovom udruženju, ostalo jedva 1.300.
“U protekle tri godine iz BiH i Republike Srpske otišlo je 5.500 profesionalnih vozača u zemlje EU, a više od 1.300 prevozničkih firmi je preregistrovano iz Republike Srpske u Sloveniju, jer su tamo uslovi poslovanja mnogo povoljniji”, kaže Grbić.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.