Srpska među zemljama srednje opterećenosti tuberkulozom

Objavljeno: 22. 3. 2013 u 14:01h

Republika Srpska i BiH svrstavaju se u zemlje srednje opterećenosti tuberkulozom, što je trend posljednje tri godine – rekao je nacionalni koordinator za borbu protiv ovog oboljenja u Srpskoj Mladen Duronjić.

doktori

“To je dobra vijest za nas u BiH koji smo do skoro bili sa incidencom više od 50 registrovanih oboljelih na 100.000 stanovnika i svrstavani u zemlje visoko opterećene ovom bolešću”, rekao je Duronjić.

On je na konferenciji za novinare povodom Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze rekao da su prošle godine u Srpskoj registrovana 532 oboljela, od kojih su 241 ili 46 odsto mogli su da prenesu ovu bolest na druge.

“Među oboljelima je bilo 10,5 odsto ponovno oboljelih, dakle bolesnici koji su nekada ranije liječili tuberkulozu”, naveo je Duronjić.

Duronjić je podsjetio da je tuberkuloza krajem prošlog vijeka zajedno sa HIV-om i malarijom proglašena za globalni zdravstveni problem i još ostaje globalni zdravstveni problem, iako se broj oboljelih smanjuje i u svijetu i u Srpskoj.

“Dobre vijesti za ovu bolest su da je ona po svim parametrima kontrolisana u BiH i u Srpskoj”, rekao je Duronjić i dodao da je tuberkuloza najbolje kontrolisana bolest kod nas.

Načelnik Službe za epidemiologiju pri Institutu za javno zdravstvo Srpske i koordinator Projekta tuberkuloze u Srpskoj koji finansira Globalni fond Janja Bojanić je istakla da Institut zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Srpske provodi projekat jačanja DOTS strategije u BiH i unapređenja nacionalnog programa za tuberkulozu, uključujući multirezistentnu tuberkulozu i kontrolu infekcije.

Bojanićeva je istakla da je Institut u realizaciju ovog projekta ušao 2011. godine, te da je 2012. godine završena prva faza, dok je druga faza projekta, koja će trajati do 30. septembra 2015. godine, potpisana prije mjesec dana.

“Benefiti ovog projekta koji je donacija Globalnog fonda, su u unapređenju nacionalnog tuberkuloza programa, u rekonstrukciji i opremanju mikrobioloških laboratorija, snabdijevanje lijekovima prve i druge linije, tako da se svi bolesnici oboljeli od ove bolesti besplatno liječe, te u treninzima i obuci zasebnih profesionalaca kroz koje je prošlo više od 500 lica”, rekla je Bojanićeva.

Ona je rekla da se ove godine planira opremanje referentne laboratorije za TBC u Banjaluci u Institutu za javno zdravstvo, te do kraja godine opremanje Odjeljenja za liječenje multirezistentne tuberkuloze, jer su se oboljeli od multirezistentne tuberkuloze zbog nepostojanja ovog odjeljenja liječili van Srpske.

Bojanićeva je najavila i opremanje pojedinih odjeljenja bolnica u Foči, Doboju i Trebinju za kvalitetniji boravak i liječenje pacijenata oboljelih od tuberkuloze.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/srpska-medu-zemljama-srednje-opterecenosti-tuberkulozom/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)