Šta je upala mišića i koji je najbolji “lijek” za nju

Objavljeno: 11. 3. 2020 u 14:58h

Svi koji treniraju ili se bave nekim fizičkim poslom znaju kako nezgodna može biti upala mišića. Međutim, da li znate zbog čega ona nastaje i kako se najbolje tretira?

Svako ko ne vježba kontinuirano imao je prilike da barem jednom osjeti kako izgleda upala mišića i suoči se sa svom neprijatnošću koju ona sa sobom nosi.

S obzirom na intenzitet treninga i vašu trenutnu formu, upale mogu biti prilično jake i trajati i do nekoliko dana, što će vas automatski spriječiti da u narednih par dana ponovo posetitie teretanu, ili se odlučite za polučasovni trening u udobnosti vašeg doma. Iako je riječ o kratkom periodu od samo nekoliko dana, zašto ne biste posegnuli za trikovima koji će vam ublažiti bol u mišićima i omogućiti da nesmetano nastavite sa svim planiranim dnevnim aktivnostima.

Upala mišića je prirodna reakcija tijela na neuobičajenu aktivnost. Čak iako redovno trenirate, pri promjeni fitness rutine može doći do upale, jer se tijelo susreće sa načinom vježbanja, na koje do sada nije bilo naviknuto. Ipak, upala mišića je dobra za naše tijelo jer je pokazatelj da smo aktivirali čak i one manje aktivne mišićne grupe i da radimo na poboljšanju muskulatornog sastava našeg tijela, kao i na povećanju fizičke snage, ali i kondicije.

Kako nastaje upala mišića?

Dok intezivno treniramo ili se bavimo nekim teškim fizičkim poslovima, na koje tijelo nije naviknuto, u strukturi mišićnih vlakana dolazi do mikrooštećenja čime se narušava funkcionalna ravnoteža unutar dotičnog mišića.

Šta raditi tada?

Iako većina ljudi uglavno uzima analgetike poput aspirina, ibuprofena i sl. to nije najefikasnije rješenje. To će vam svakako ublažiti bolove, ali i zaustaviti niz procesa koji vode ka oporavku i rastu mišića te time dobijate kontraefekat čime mišić stagnira i ostaje oštećen.

Kako se efikasno riješiti upale?

Da bi se pravilno riješili akutne upale mišića, možete da učinite nekoliko stvari. Prva je stavljanje hladnih obloga na upaljene mišiće čime se postiže bolja drenaža, a samim time i pospješuje oporavak.

Drugi način uključuje uzimanje određenih namirnica. Tu spadaju:

  • Ananas sadrži enzim bromelin koji smanjuje otok i bol u mišićima;
  • Trešnje i jabuke su korisne zbog niza bioflavonioda koji sadrže, naročito kvercetina koji pomaže u oporavku i polifenola koji imaju ulogu u zaceljivanju mikrotrauma na mišiću.
  • Papaja sadrži enzim papain koji je po mehanizmu djelovanja sličan bromelin;
  • Orah ima visoku koncentraciju arginina, aminokiselina dijelom zaslužna za proizvodnju azot oksida kod izgradnje mišića, te velik udio omega-3 masnih kiselina koje takođe djeluju protivupalno i koje su prisutne kod riba i ribljeg ulja.

U tu svrhu možemo da uzimamo magnezijum, melatonin, vitamin D…

Takođe, kod liječenja upale pomaže fizikalna metoda pod koje se podrazumijevaju vježbe istezanja čime se pospješuje cirkulacija upaljenog mišića.

Izvor: lepotaizdravlje.rs

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sta-je-upala-misica-i-koji-je-najbolji-lijek-za-nju/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)