Objavljeno: 11. 3. 2020 u 14:58h
Svi koji treniraju ili se bave nekim fizičkim poslom znaju kako nezgodna može biti upala mišića. Međutim, da li znate zbog čega ona nastaje i kako se najbolje tretira?
Svako ko ne vježba kontinuirano imao je prilike da barem jednom osjeti kako izgleda upala mišića i suoči se sa svom neprijatnošću koju ona sa sobom nosi.
S obzirom na intenzitet treninga i vašu trenutnu formu, upale mogu biti prilično jake i trajati i do nekoliko dana, što će vas automatski spriječiti da u narednih par dana ponovo posetitie teretanu, ili se odlučite za polučasovni trening u udobnosti vašeg doma. Iako je riječ o kratkom periodu od samo nekoliko dana, zašto ne biste posegnuli za trikovima koji će vam ublažiti bol u mišićima i omogućiti da nesmetano nastavite sa svim planiranim dnevnim aktivnostima.
Upala mišića je prirodna reakcija tijela na neuobičajenu aktivnost. Čak iako redovno trenirate, pri promjeni fitness rutine može doći do upale, jer se tijelo susreće sa načinom vježbanja, na koje do sada nije bilo naviknuto. Ipak, upala mišića je dobra za naše tijelo jer je pokazatelj da smo aktivirali čak i one manje aktivne mišićne grupe i da radimo na poboljšanju muskulatornog sastava našeg tijela, kao i na povećanju fizičke snage, ali i kondicije.
Dok intezivno treniramo ili se bavimo nekim teškim fizičkim poslovima, na koje tijelo nije naviknuto, u strukturi mišićnih vlakana dolazi do mikrooštećenja čime se narušava funkcionalna ravnoteža unutar dotičnog mišića.
Iako većina ljudi uglavno uzima analgetike poput aspirina, ibuprofena i sl. to nije najefikasnije rješenje. To će vam svakako ublažiti bolove, ali i zaustaviti niz procesa koji vode ka oporavku i rastu mišića te time dobijate kontraefekat čime mišić stagnira i ostaje oštećen.
Da bi se pravilno riješili akutne upale mišića, možete da učinite nekoliko stvari. Prva je stavljanje hladnih obloga na upaljene mišiće čime se postiže bolja drenaža, a samim time i pospješuje oporavak.
Drugi način uključuje uzimanje određenih namirnica. Tu spadaju:
U tu svrhu možemo da uzimamo magnezijum, melatonin, vitamin D…
Takođe, kod liječenja upale pomaže fizikalna metoda pod koje se podrazumijevaju vježbe istezanja čime se pospješuje cirkulacija upaljenog mišića.
Izvor: lepotaizdravlje.rs
Nema komentara
Prikaži komentare