Na plus 39: Pet ključnih pravila za bezbjednost hrane, kako i gdje je sačuvati?!

Objavljeno: 6. 8. 2013 u 14:15h

S dolaskom toplijih dana hranimo se zdravije. Više su zastupljeni lagani obroci na bazi voća i povrća. Međutim, upravo ovim namirnicama je najlakše otrovati se, pa ih je zato važno pravilno čuvati i koristiti. Da vam se ne bi desilo nešto nepredviđeno, donosimo vam važne savjete za pravilno skladištenje i spremanje hrane.

hrana

Održavajte higijenu!

– Operite ruke sapunom i toplom vodom poslije upotrebe toaleta.

– Operite i dezinfikujte sve radne površine i pribor koji ste koristili za pripremu hrane.

– Zaštitite namirnice od insekata i glodara.

Zašto?

Brojni mikroorganizmi se nalaze u zemlji, vodi, vazduhu, ali i životinjama i ljudima. Njih ima na rukama, krpama za brisanje, sunđerima, priboru za jelo, daskama za pripremu hrane. Oni se prenose direktnim kontaktom prilikom pripreme hrane i tako mogu da dovedu do pojave različitih bolesti koje se prenose hranom. Obavezno perite ruke sapunom i vodom prije pripreme i tokom pripreme hrane.

Odvojite svježe od kuvanog!

– Uvijek odvajajte meso i ribu od ostalih namirnica prilikom pripreme.

– Za pripremu svježih namirnica koristite poseban pribor i daske za sječenje.

– Čuvajte hranu u dobro zatvorenim posudama da biste izbjegli kontakt između svježe i već pripremljene hrane.

Zašto?

Svježe namirnice, a posebno meso, riba i morski plodovi i njihovi sokovi, mogu da sadrže opasne mikroorganizme koji se mogu prenijeti na druge namirnice prilikom pripreme i čuvanja.

Kuvajte dovoljno!

– Kuvajte hranu temeljno, posebno meso, živinu, jaja i morske plodove.

– Pustite da supa i čorba vri nekoliko minuta da biste bili sigurni da je temperatura premašila 700 C. Uvjerite se da su sokovi iz termički obrađenih mesa i ribe bistre boje, a nikako ružičasti. Idealno je za provjeru temperature koristiti termometar.

– Ranije pripremljenu hranu prokuvajte prije upotrebe.

Zašto?

Dovoljno duga termička obrada (kuvanje ili pečenje) uništava mikroorganizme koji mogu biti opasni po zdravlje. Kuvanje na temperaturi preko 700 C čini hranu bezbjednijom za upotrebu.

Čuvajte hranu na bezbjednim temperaturama!

– Ne ostavljajte skuvanu hranu na sobnoj temperaturi duže od dva sata.

– Sve svježe i skuvane namirnice koje se brzo kvare neophodno je čuvati u frižideru (poželjno je na temperaturi do 50 C).

– Prilikom otapanja zamrznutih namirnica prvo ih stavite u fižider nekoliko sati, a tek onda otapajte na sobnoj temperaturi.

Zašto?

Mikroorganizmi mogu da se razmnožavaju veoma brzo ukoliko se hrana čuva na sobnoj temperaturi. Ako su pak temperature ispod 50 ili preko 600 stepeni Celzijusa, razmnožavanje većine mikroorganizama je usporeno ili zaustavljeno.

Koristite ispravnu vodu i svježe namirnice!

– Koristite ispravnu vodu sa česme ili flaširanu vodu za piće ili pripremu hrane.

– Birajte svježe namirnice.

– Dobro operite povrće i voće pod mlazom hladne vode prije čišćenja i upotrebe.

– Provjerite datum proizvodnje i rok trajanja namirnica na pakovanju.

Zašto?

Ako je voda uzeta sa izvora koji nije ispitan i sadrži mikroorganizme, oni mogu da naruše zdravlje. Pravilan odabir namirnica, njihovo pranje i ljuštenje smanjuje rizik od zaraze.

Izvor: Telegraf.rs

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/na-plus-39-pet-kljucnih-pravila-za-bezbjednost-hrane-kako-i-gdje-je-sacuvati/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])