Evo koji su prvi simptomi depresije i kako pomoći onima koji od nje pate

Objavljeno: 27. 6. 2014 u 14:54h

Za osobe koje pate od depresije nema ničeg beskorisnijeg od savjeta tipa “trgni se, saberi se, potrudi se” jer je prva i najvažnija stvar da joj se pomogne da dobije odgovarajuću ljekarsku pomoć.

depresija

Ono što je depresivnoj osobi najbitnije jeste da joj se ponudi emotivna podrška što uključuje razumjevanje, strpljenje, ljubav i ohrabrivanje, pri čemu se mora imati na umu da depresivne osobe ne žele da budu depresivne.

Stručnjaci savjetuju da bližnji treba da uključe depresivnu osobu u razgovor i pažljivo je slušaju, da je pozovu u štenju, bioskop, ohrabre u aktivnostima koje su je nekada radovale…

Takođe, depresivnu osobu ne treba tjerati da preuzme previše zadataka jer je tim osobama potrebna zabava i društvo, a preveliki zahtjevi joj samo mogu pojačati osjećaj neuspjeha.

Ljekari upozoravaju da depresivnu osobu ne treba optuživati za lijenost ili da se pretvara da je bolesna, a posebno ne treba očekivati da se sama “izvuče” iz depresije.

Inače, depresija – savremena bolest čovječanstva, kako procjenjuje Svjetska zdravstvena organizacija, do kraja ove decenije biće vodeći faktor obolevanja u razvijenim zemljama.

I u Srbiji, psihički poremećaji su među vodećim zdravstvenim problemima.

S druge strane, dok se u svijetu povećava broj onih koji zbog psihičkih problema odlaze u prevremenu penziju, u Srbiji se taj broj smanjuje.

U Srbiji su, do prije desetak godina, psihička oboljenja bila druga po ozbiljnosti, kod svake šeste osobe koja je otišla u invalidsku penziju, razlog su bile psihičke bolesti.

Danas, svaki deseti po osnovu duševnih poremećaja ode u prijevremenu penziju, a razlog tome je povećanje broja kardivaskularnih oboljenja i tumora, ali i promjena propisa.

Najčešći duševni poremećaji koji dovode do potpunog gubitka radne i funkcionalne sposobnosti su teške depresije, bipolarni poremećaji, šizofrenija, poremećaji ličnosti, psihoze.

Stresovi, strepnja od neizvjesnosti, gubitak posla ili nemogućnost zaposlenja, genetska predispozicija, najčešći su uzročnici depresije na koje niko ne može biti imun.

Prvi simptomi depresije najčešće su nesanica, uznemirenost, jutarnji umor, napetost, gubitak perspektive, a obzirom da taj poremećaj upošte nije bezazlen, posjetu ljekaru ne bi trebalo odlagati.

Izvor: Cafe.ba

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/evo-koji-su-prvi-simptomi-depresije-i-kako-pomoci-onima-koji-od-nje-pate/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)